Marius Șumudică nu mai suportă dezastrul de la Rapid și iese la atac: „Nu pot să accept ceea ce se întâmplă!”

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 8 poze

Marius Șumudică a fost extrem de dezamăgit la finalul partidei dintre Rapid București și Universitatea Cluj, încheiată cu scorul de 0-2.

Tehnicianul nu a mai suportat dezastrul din Giulești și a decis să iasă la atac, vorbind despre jocul prestat de elevii săi și de atitudinea pe care aceștia au avut-o în teren, în fața propriilor suporteri.

Marius Șumudică a ieșit la atac după înfrângerea cu Universitatea Cluj

Rapid București a cedat cu scorul de 0-2 în fața celor de la Universitatea Cluj, la primul meci pentru Marius Șumudică în Giulești, iar tehnicianul s-a arătat extrem de deranjat de felul în care a arătat echipa lui în partida cu trupa lui Ioan Ovidiu Sabău.

Marius Șumudică s-a declarat dezamăgit de jocul prestat de elevii săi dar și de atitudinea pe care aceștia au avut-o în teren, în fața propriilor spectatori.

„Nu am făcut nimic din ceea ce am lucrat două săptămâni. O scuză e că 10 au fost plecați la loturi. Nu am putut face cantonament. Pierdem dueluri, nu avem prospețime. Am întâlnit o echipă bună, mijlocul nu l-au schimbat niciodată. Ne-au pasat. De data asta am avut noi posesia, dar am dus-o din stânga în dreapta, nu găsim soluții.

Echipa nu știe să joace pe atac pozițional în momentul de față. E greu să faci o echipă care să domine pe Giulești, să joace pe atac pozițional. În momentul de față, la tot ce înseamnă dueluri unu contra unu, noi pierdem. Trebuie să lucrăm, nu se schimbă peste zi. Ce să zic de ce a fost în urmă? Are rost să zic ceva? Îmi asum, deciziile au fost ale mele. Ne-a lipsit prospețimea, luciditatea. Așa nu putem, să nu ajungem să dăm o centrare. Așa ceva nu se poate.

Este de meditat, vedem ce facem mai departe. Nu pot să accept ceea ce se întâmplă. La primul avem lovitură liberă, pleacă Chipciu 80 de metri, ne eliminam unu câte unu și ei înscriu. Ei au știut să facă fault tactic, noi nu am știut. Asta e. Pe atac pozițional nu am avut situații. Am început jocul bine, 10-15 minute. A doua repriză la fel, 7-8 minute nu au ieșit din careu.

Pe Grameni l-am scos pentru că am vrut altceva la mijloc, mai rapid. Avem nevoie de ambii jucători veniți, știu ce pot, echipa va arăta altfel cu ei. Îmi cer scuze în fața fanilor, este în totalitate greșeala mea. Am greșit, nu am putut mai mult. Eu le-am promis că putem fi măcar agresivi. În Giulești trebuie să dai dovadă de sacrificiu. Așa, să intrăm să bifăm un meci în campionat, nu accept”, a declarat Marius Șumudică, la finalul partidei cu Universitatea Cluj.

Publicat: 16 09. 2024, 23:59