Mihai Rotaru a cerut pedeapsa maximă pentru Dan Petrescu, după ce antrenorul lui CFR Cluj l-a înjurat pe „centralul” Marcel Bîrsan la meciul cu Universitatea Craiova! „Asta trebuia să facă arbitrul”

Mihai Rotaru, patronul de la Universitatea Craiova, solicită pedeapsa maximă pentru Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj având o ieșire necontrolată la adresa centralului Marcel Bîrsan în pauza meciului din Gruia, încheiat cu victoria oltenilor, scor 2-0, în runda a treia din Superligă.

Finanțatorul grupării din Bănie cere comisiilor să ia atitudine în cazul antrenorului clujenilor și admite că, dacă el ar fi fost arbitrul întâlnirii, l-ar fi eliminat „fără discuție” pe Dan Petrescu.

Mihai Rotaru solicită pedeapsa maximă pentru Dan Petrescu, după ce antrenorul lui CFR Cluj l-a înjurat pe arbitrul Marcel Bîrsan la meciul cu Universitatea Craiova

Mihai Rotaru dă un verdict dur în cazul crizei de nervi a lui Dan Petrescu la adresa centralului Marcel Bîrsan în pauza meciului din Gruia, încheiat cu succesul oaspeților, scor 2-0, în etapa a treia din noul sezon. Acționarul majoritar al oltenilor precizat că el l-ar fi eliminat imediat pe Dan Petrescu dacă ar fi fost în locul lui Marcel Bîrsan.

Dan Petrescu și-a ieșit din minți la pauza meciului cu Universitatea Cluj. Furios după eliminarea lui Kamara, antrenorul clujenilor s-a dus glonț la pauza meciului la centralul Marcel Bîrsan, pe care l-a înjurat și bălăcărit în toate felurile. Cu toate acestea, arbitrul nu a luat decizia care se impunea în astfel de cazuri – cartonaș roșu.

„Avem un fotbal normal, dar da, cred că a exagerat şi putea fi eliminat. Cred că trebuia să fie eliminat (n.r.: Dan Petrescu). Habar n-am, nu ştiu care au fost resorturile. Putea să îl elimine fără discuţie”, a declarat Mihai Rotaru la fanatik.ro.

Marcel Bîrsan, inamicul public numărul unu al lui Dan Petrescu

Dan Petrescu a criticat de o manieră foarte virulentă arbitrajul lui Marcel Bîrsan, după eliminarea lui Kamara din ultimul minut al primei repriză. Antrenorul ardelenilor, recunoscut că nu se poate stăpâni la deciziilor arbitrilor, a declarat la finalul meciului că din cauza delegării lui Marcel Bîrsan a avut criza de nervi din pauză.

„Primul galben inexistent, inexistent. Nu puteai să dai două galbene în acest meci. De aia am avut nervii, când jucăm cu Craiova acelaşi arbitru. Acum 3 zile nu ştiam cine ne arbitrează, dar le-am zis celor din staff că ştiu cine va fi delegat. E acelaşi arbitru de 7 ani. De asta am avut şi acea reacţie. Numai pe el îl trimite la meciurile cu Craiova. De ce?

Nu înţeleg de ce îl trimit pe Bîrsan la meciurile cu Craiova. La primul galben nu am ce să îi reproşez lui Kamara. Am avut o reacţie nervoasă la pauză, nu trebuia. L-am întrebat pe arbitrul de ce stai să dai galbene, du-te înauntru că suntem supăraţi. Pe mine mă afectează orice înfrângere, la fel şi pe jucători. Tensiunea e foarte mare pentru mine”, a spus Dan Petrescu.

Publicat: 29 07. 2024, 15:20