Mihai Rotaru a comparat-o pe Universitatea Craiova cu Manchester City, în încercarea de a evidenția că oltenii nu sunt dependenți de Alex Mitriță

Ionuț Alexandru Mitriță reacționează in meciul dintre Universitatea Craiova si Rapid Bucuresti, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 31 august 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

U Cluj și Universitatea Craiova au remizat, 1-1, în etapa zece a Superligii, iar după partidă Mihai Rotaru, finanțatorul echipei oltene, a anunțat că Alexandru Mitriță este cel mai important jucător al formației din Bănie, dar trupa antrenată de Costel Gâlcă nu e totuși dependentă de un singur jucător.

În meciul U Cluj – Universitatea Craiova 1-1 au marcat Thiam, respectiv Oshima. Oltenii nu mai câștigă de patru partide, iar Mihai Rotaru a vorbit și despre tehnicianul Costel Gâlcă: „Face o treabă bună, până la urmă la Cluj e un rezultat care ne ține în grafic. Să faci egal în deplasare pe terenul liderului este un rezultat care nici nu te fericește, dar nici nu te întristează”.

Mihai Rotaru, despre Alex Mitriță: „Nu putem spune că suntem dependenți de el”

„Mitriță e cel mai valoros jucător din campionatul României, dar nu putem spune că suntem dependenți de el. A așteptat Manchester City până la ultima fază. Și lor li se mai întâmplă”, a declarat Mihai Rotaru la Digi Sport.

De asemenea, omul de afaceri a vorbit și despre transferurile de la Universitarea Craiova: „În acest moment nu luăm în considerare să mai aducem vreun jucător. Haideți să repetăm, nu luăm în considerare. Dacă apare o oportunitate, o să o analizăm. Nu poți să-ți faci planul după oportunități”.

Îmi doream să iau cele trei puncte. Pe băieți i-am văzut montați. În prima repriză nu am intrat bine. E o echipă care e greu de deschis, e organizată și s-a văzut. Am avut ceva ocazii în a doua repriză, șansă la gol, dar nu e de ajuns doar cu 45 de minute…Am mai spus-o, suntem și cu oscilații mari în pregătire, la unii jucători. Unii abia și-au revenit, spre exemplu Baiaram. Meciul trecut a jucat bine, astăzi destul de slăbuț. E greu să joci bine. O luăm treptat – Costel Gâlcă

Publicat: 23 09. 2024, 00:55