Mihai Stoica îi activează pe rivalii din Superliga după ce a criticat arbitrajul din FCSB – U Cluj: „Poate că le e frică, dar e momentul să facem ce fac italienii”

Mihai Stoica la microfon inaintea meciului de fotbal dintre FCSB si CFR Cluj, din cadrul Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul Steaua-Ghencea din Bucuresti, duminica 6 august 2023. © FOTO:Antonio Vasile/SPORT PICTURES

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație al clubului FCSB, și-a exprimat nemulțumirea față de arbitrajul din meciul cu U Cluj, dar acum vine cu o propunere pentru rivalii din Superliga.

Mihai Stoica îi activează pe rivalii din Superliga după ce a criticat arbitrajul din FCSB – U Cluj

Meciul dintre FCSB și U Cluj s-a disputat luni seară, pe Arena Națională, în cadrul etapei cu numărul 11 din Superliga și s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după golurile marcate de către Dawa, în minutul 8, și Șut, în minutul 39, respectiv Nistor, în minutul 26, și Mitrea, în minutul 88.

După această partidă, Mihai Stoica a acuzat câteva greșeli de arbitraj făcute de către „centralul” Ionuț Coza, iar mai mulți specialiști, printre care și Ion Crăciunescu, i-au dat dreptate. FCSB ar fi avut două penalty-uri neacordate în cadrul întâlnirii de pe Arena Națională.

Mihai Stoica și-a continuat tirada la adresa arbitrajului și a venit cu o propunere pentru rivalii din Superliga. Oficialul roș-albaștrilor cere ca discuțiile din camera VAR să fie făcute publice după fiecare meci.

„E al treilea meci cu probleme mari de arbitraj pe care nu îl câştigăm. Părerea specialiştilor a fost la unison. E grav pentru că ambele se întâmplau la 2-1 şi poate la 3-1 reuşeam să câştigăm meciul. Deja am început să mă tem, am zis de 1-2 ori deja.. Când se greşeşte flagrant împotriva noastră se discută prea puţin.

Mie îmi pare rău. Conducătorii din România poate că sunt speriaţi, poate că le e frică, dar cred că e momentul să facem ce fac italienii. După fiecare etapă dau discuţiile din cabina VAR. Noi dacă nu facem asta înseamnă că avem ceva de ascuns. Eu cer, dar cer degeaba. Dacă suntem corecţi, le dăm public şi vedem şi noi”, a spus Mihai Stoica, potrivit Orange Sport.

Verdictul lui Ion Crăciunescu

Ion Crăciunescu a confirmat faptul că FCSB ar fi putut beneficia de două penalty-uri în meciul cu U Cluj.

„(n.r. despre contactul dintre Alex Băluță și Bogdan Vătăjelu) E o fază la care mulți spun: «»Dom’e, atinge mingea», dar eu văd că dă mai întâi în picior și după atinge mingea. Concomitent nu poate, pentru că are piciorul în față. Este un contact, indiscutabil. Îl prinde cu piciorul acolo. Pentru mine, este penalty. Este discutabil, accept și alte opinii. Cum să nu cadă când îi dă și în picior și apoi saltă piciorul? Atunci, cum nu e contact?

După părerea mea este henț (n.r. al lui Bogdan Vătăjelu, în minutul 44). Vine cu mâna de sus și o aduce în jos spre minge. A vrut să o bată de pământ. Eu văd ce face el, e o neglijență. Când te duci așa și aluneci, ai tendința să pui o mână jos și cu a doua să te sprijini. Ce căuta mâna sus? El este cu ochii pe minge non-stop”, a spus Ion Crăciunescu, la Digi Sport.

Publicat: 03 10. 2023, 22:36