Mihai Stoichiță, gafă de proporții la Farul – FCSB. A plecat de pe stadion la scorul de 2-2 și a revenit pentru a oferi noi declarații. „Titlul se dă etapa viitoare”

Mihai Stoichiță a fost prezent în tribune la Farul – FCSB 3-2, dar a plecat înainte de minutul 85, când scorul era 2-2 și a comis o gafă de proporții. Sigur pe el, directorul tehnic al Federației Române de Fotbal a prezis că partida va rămâne cu scorul de egalitate până la final și a spus că titlul se va da etapa viitoare.

Mihai Stoichiță, două discursuri radical diferite în decursul a doar câteva minute! Gafă de proporții la Farul – FCSB, după ce a plecat de pe stadion la scorul de 2-2

Duminică seară, 21 mai, Farul Constanța și FCSB s-au duelat, la Ovidiu, în meciul care a decis titlul sezonului 2022 – 2023. Roș-albaștrii au condus cu 2-0 în deplasare, însă Farul a revenit senzațional și în minutul 58 scorul indicat de tabelă era de egalitate, 2-2.

Prezent în tribune pentru a urmări meciul, Mihai Stoichiță a decis, în minutul 80, să părăsească stadionul, pentru a evita aglomerația de la final. La ieșirea din arenă, directorul tehnic al Federației Române de Fotbal a oferit și o scurtă reacție în fața reporterilor și a prezis că partida se va încheia la egalitate, 2-2:

„Frumos! Ambele echipe mi-au plăcut. Una reactivă, Steaua. FCSB, de fapt, să nu mai spun Steaua. Cealaltă cu știința jocului, se vede că e bine pusă la punct, construcție bună. În ultima etapă se decide titlul! Eu am crezut că în seara asta se va decide, dar m-am înșelat, văd. E frumos acum, în ultima etapă”, a declarat Mihai Stoichiță, imediat după ce a părăsit stadionul de la Ovidiu.

S-a urcat în mașină și a avut parte de o surpriză

După ce s-a urcat la volanul mașinii, Mihai Stoichiță a avut parte de o surpriză. În interiorul arenei de la Ovidiu s-a declanșat infernul, deoarece în minutul 85 Louis Munteanu a înscris golul de 3-2, cel care avea să stabilească și scorul final al întâlnirii Farul – FCSB și cel care a adus titlul la Constanța.

Pentru a-și îndrepta declarațiile, Mihai Stoichiță a oprit cu mașina în fața reporterilor și a transmis:

„După cum au jucat cei de la Farul în ultima perioadă merită (n.r. să fie campionii României). Steaua târziu și-a revenit, Farul a avut o constanță a jocului și o eficacitate. Extraordinar! O eleganță în joc. E bine pus la punct jocul lor. Primul gol al Farului a schimbat total jocul. Nu pot să dau vina pe Târnovanu, cum să zic așa ceva”, a declarat directorul tehnic al Federației Române de Fotbal.

Publicat: 23 05. 2023, 10:12