Mircea Rednic nu s-a ferit de cuvinte după înfrângerea din FCSB – UTA! Ce le-a transmis jucătorilor săi: „E lipsă de respect!”

Mircea Rednic reactioneaza în meciul de fotbal dintre FCSB si UTA Arad, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Arena Nationala din Bucuresti, luni 22 ianuarie 2024. © FOTO: Răzvan PĂSĂRICĂ/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 6 poze

Mircea Rednic, antrenorul echipei UTA Arad, nu a avut milă de jucătorii săi după înfrângerea suferită pe terenul celor de la FCSB.

Partida dintre FCSB și UTA Arad s-a disputat luni seară, în cadrul etapei cu numărul 22 din Superliga, pe Arena Națională și s-a încheiat cu victoria roș-albaștrilor, scor 4-0, după golurile marcate de către Darius Olaru (min. 20, min. 22 și min. 66) și David Miculescu (min. 82).

Discursul lui Mircea Rednic, după FCSB – UTA Arad

La finalul acestei partide, Mircea Rednic și-a exprimat nemulțumirea pentru atitudinea pe care au avut-o elevii săi și a dezvăluit ce le-a transmis acestora la pauză.

„(n.r. nu v-au ajutat jucătorii să păstrați tradiția victoriilor împotriva lui FCSB) Nu m-au ajutat și nici nu s-au ajutat. I-am ajutat pe ei. Noi am început bine în prima repriză, am avut o bară, ei au avut un corner, primul gol a fost din corner. Al doilea… Căpușă i-a pus-o pe tavă. Avem probleme la fazele fixe. E vorba de lipsă de atenție, de responsabilitate. Trebuie să recunoaștem, Steaua (n.r. FCSB) are jucători cu calitate care în momentul în care faci greșeli…

(n.r. întrebat ce le-a spus jucătorilor la pauză) Normal că am fost supărat. Le-am și spus: e vorba despre respect față de voi, de orgoliu. Vii și aici pe Arena Națională, joci cu echipa de pe primul loc. Azi nu au făcut un joc bun, dar noi am făcut greșeli copilărești. De golul 3 nu mai vorbesc, golul 4 a fost o fază frumoasă. E clar că noi nu cu Steaua ne batem. Dar îmi pare rău așa ca atitudine… Un pic de răutate nu am avut astăzi. La pauză, am făcut trei schimbări, am făcut ce trebuia, pentru că erau jucătorii care nu au intrat bine.

(n.r. întrebat despre transferuri) Problema la noi e că facem liste, dăm ok-ul, dar nu se înaintează. Suferim în atac, am avut o listă de vreo cinci jucători și nu am reușit să aducem niciunul. Jucătorii cu care am discutat trag de timp. Mai e perioada asta de transferuri și jucătorii cu care am discutat speră să ajungă în Europa. Nici nu putem să luăm doar de dragul de a lua.

(n.r. întrebat despre șansele lui FCSB la titlu) V-am zis că nu m-au impresionat, dar au un lot foarte bun. Au și concurență pe posturi. S-a format un grup, arată ca o echipă”, a spus Mircea Rednic, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 22 01. 2024, 22:38
Actualizat: 22 01. 2024, 22:39