Mircea Rednic nu s-a mai abținut și a spus lucrurilor pe nume după UTA – Hermannstadt 1-1: „Ne-au dominat! Aici suferim”

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

Mircea Rednic nu s-a mai putut abține și a spus lucrurilor pe nume după meciul dintre UTA Arad și FC Hermannstadt, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Tehnicianul a dezvăluit care este capitolul la care echipa pe care o pregătește stă destul de rău și a fost dezamăgit de jocul prestat de arădeni în a doua repriză.

Mircea Rednic, dezamăgit de compartimentul ofensiv

UTA Arad a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, în fața celor de la FC Hermannstadt. La finalul partidei, Mircea Rednic a recunoscut care sunt punctele slabe ale echipei pe care o antrenează, vorbind în special de compartimentul ofensiv.

„Am reușit să scoatem un punct. Am început bine, am avut o repriză bună, am început cu o bară, am controlat jocul. Ei au avut doar o situație. Am avut ocazii, dar au fost doar șuturi de la distanță. Și adversarul a stat foarte bine în teren, ne-a blocat. Astăzi am cam exagerat cu o posesie lentă, cu pase multe înapoi. Nu am avut curajul necesar.

În a doua repriză am început prost, trebuie să recunosc. Au fost multe mingi pierdute, s-a văzut și oboseala la unii jucători care au fost la loturi. Am pierdut mijlocul terenului, aici ne-au dominat, nu am reușit să blocăm, să avem posesie ca în prima repriză. Nu am contat în atac, aici suferim. Nu am avut atacanții care să țină de minge cum a fost Chițu la adversari.

Noi aduceam mingile iar acolo le pierdeam cu ușurință. Sunt jucători care au venit târziu, nu au jucat de multă vreme, nu trebuie să uităm acest lucru. E bine că am egalat, că băieții au crezut, am pus presiune și ei au greșit. Eu zic că e un rezultat echitabil. Se simte o presiune și din partea suporterilor. Ne dorim mai mult, ei merită să facem mai mult. Să nu uităm că e o echipă la care s-au făcut schimbări, am jucat cu echipe grele acasă. Pauza asta nu prea ne-a ajutat, am arătat mai obosiți. E normal ca oamenii să fie dezamăgiți. Trebuie să rămânem pozitivi, să scoatem echipa din situația asta”, a declarat Mircea Rednic, la finalul partidei cu FC Hermannstadt.

Alexandru Benga, dezamăgit de situația în care se află UTA Arad

UTA Arad a reușit să acumuleze doar opt puncte în primele nouă etape, iar play-off-ul pare, cel puțin acest moment, doar un vis pentru formația antrenată de Mircea Rednic. La finalul partidei cu FC Hermannstadt, căpitanul Alexandru Benga a vorbit despre prestația echipei și despre dezamăgirea simțită de fanii arădeni.

„A doua repriză Hermannstadt a avut o prestație solidă. Au reușit să marcheze. Venim după meciuri în care am avut ocazii, nu am reușit să înscriem și să adunăm puncte. Trebuie să fim eficienți, contează mai mult punctele decât jocul prestat. Trebuie să avem încredere, să muncim, să nu ne pierdem caracterul și dezinvoltura. Lucrurile se vor regla. Și fanii sunt dezamăgiți, își doresc mai mult de la echipa pe care o iubesc.

Și noi suntem la fel de dezamăgiți, îi asigur. În cei cinci ani petrecuți la Arad, am învățat de la ei că acest club e o adevărată familie. În momentele mai puțin bune am fost împreună, așa am trecut peste obstacole. Trebuie să ne sprijinim unii pe alții, avem un țel comun, să facem acest club să aibă rezultate. Vom munci, vom încerca să câștigăm puncte. Așa e în fotbal, uneori ai zile mai proaste, deși nu-ți dorești acest lucru. Și noi suntem dezamăgiți”, a declarat Alexandru Benga.

Publicat: 16 09. 2024, 20:49