Moment tensionat în FC Argeș – FC Voluntari: Kevin Koubemba, scandal cu un coechipier! Căpitanul a intervenit să îi despartă | VIDEO

Sursă foto: Captură Orange Sport
Vezi galeria foto - 15 poze

Kevin Koubemba, atacantul congolez în vârstă de 30 de ani de la FC Argeș, a fost protagonistul unui moment tensionat în meciul cu FC Voluntari, când l-a certat serios pe Andreias Calcan, extrema stânga în vârstă de 28 de ani a piteștenilor.

Partida dintre FC Argeș și FC Voluntari s-a disputat duminică, pe Stadionul „Nicolae Dobrin” din Pitești, în cadrul etapei a doua a play-off-ului din Superliga, iar ilfovenii s-au impus cu scorul de 2-0, după golurile marcate de către Sigurjonsson, în minutul 9, respectiv Nemec, în minutul 18.

În minutul 43 al acestei întâlniri, Andreias Calcan a fost faultat de către Ulrich Meleke, iar arbitrul a acordat lovitură liberă pentru FC Argeș. Jucătorul pus la pământ a luat balonul pentru a executa el lovitura liberă, iar Kevin Koubemba a luat foc.

Cel mai probabil, congolezul a vrut să execute această lovitură liberă, iar Andreias Calcan nu l-a lăsat. Kevin Koubemba și-a certat coechipierul, iar căpitanul Grigore Turda s-a simțit nevoit să intervină. Acesta l-a îndepărtat pe Kevin Koubemba de colegul său care și-a văzut de treabă și a executat până la urmă lovitura liberă.

„Vrea să bată Koubemba lovitura liberă, la un pas să se certe cu Andreias Calcan, care probabil că l-a gonit de acolo. Este nevoit să vină Turda să-l potolească, momente care ne arată de ce FC Argeş este unde este.

Koubemba e pe cale să sară la bătaie cu Andreas Calcan, în dorinţa de a executa el lovitura liberă. Sunt momente inexplicabile şi intolerabile într-un grup.

În primul rând, fotbalul este un sport de echipă, se pot obţine rezultate mari cu un lot relativ modest valoric, dar pentru asta este nevoie de spirit de luptă. Este nevoie de o atmosferă cum trebuie în vestiar”, a spus unul dintre comentatorii acestei partide, Bogdan Cosmescu, citat de Orange Sport.

• Vezi AICI VIDEO cu momentul în care Kevin Koubemba și-a certat colegul!

Echipele de start în FC Argeș – FC Voluntari

FC Argeș: Micle – Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Jakolis – Njike, A. Biai, Calcan – Koubemba, Garita. Jobello
Rezerve: Micu, Meza Colli, B. Da Silva, G. Crețu, B. Hanne, Tîrcoveanu, D. Bertrand, G. Oprescu, I. Șerban
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, P. Matricardi, I. Armaș, – Rață, Sigurjonsson, Meleke, Aliji – M. Lopes, Nemec, Damașcan
Rezerve: J. Fernandez, C. Costin, C. Paz, I. Andres, C. Merloi, H. Tavares, M. Răduț, D. Florea, A. Dumiter
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Adrian Popescu (Craiova) / Arbitru VAR: Iulian Dima (București) / Arbitru AVAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț) / R1: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov) / Observator arbitri: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe)

Publicat: 02 04. 2023, 16:45
Actualizat: 02 04. 2023, 16:46