Momente incredibile în Superliga: Iulian Călin l-a chemat pe Istvan Kovacs la monitorul VAR pentru a urmări altă fază decât cea pentru care putea să anuleze golul marcat de Chindia în meciul cu U Cluj! Dan Nistor și Alex Chipciu au răbufnit: „Arbitrul s-a uitat la altă fază” | FOTO

Arbitrul Iulian Calin conduce meciul de fotbal dintre FCSB si Gaz Metan Medias din etapa a XXVI-a a Ligii 1, disputat pe Arena Nationala din Bucuresti, duminica, 7 martie 2021. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Istvan Kovacs a fost chemat de Iulian Călin la monitorul VAR, unde a urmărit altă fază decât cea care ar fi putut anula golul marcat de Chindia în prelungirile meciului cu U Cluj.

Meciul dintre Chindia Târgoviște și U Cluj s-a încheiat la egalitate, 2-2, după ce ardelenii au condus cu 2-0. Golul care a închis tabela a venit în al cincilea minut al prelungirilor, când Boldor a înscris din fața porții cu un șut puternic. Istvan Kovacs a fost atenționat în cască din camera VAR că trebuie să revadă o fază, însă a urmărit pe monitor duelul dintre Cooper și Florin Ilie și a considerat că nu are motive să anuleze reușita.

Cu numai câteva secunde înainte, însă, același Cooper avusese o intervenție puternică asupra lui Romario Pires, dar Istvan Kovacs nu a fost chemat să revadă și acest duel, unde ar fi putut cu ușurință să dicteze fault.

Istvan Kovacs a mers, la recomandarea lui Iulian Călin, responsabilul cu analiza VAR, pentru a vedea o fază controversată petrecută înaintea golului de 2-2 marcat de Chindia în meciul cu U Cluj. Arbitrul din Ștefănești, Argeș, l-a chemat, însă, pe „centralul” din Carei pentru a-i prezenta duelul dintre Cooper și Florin Ilie în loc să i-l arate pe cel dintre Cooper și Romario Pires.

Astfel, arbitrul FIFA a validat golul și meciul s-a încheiat 2-2.

(Faza la care Istvan Kovacs ar fi putut dicta fault, dar pe care nu a văzut-o pe monitorul VAR deoarece nu i-a fost prezentată. Foto: captură Digi Sport)

Dan Nistor și Alex Chipciu au răbufnit după gafa de arbitraj de la Chindia – U Cluj: „Arbitrul s-a uitat la altă fază”

Atât Dan Nistor, cât și Alex Chipciu, au spus imediat după meci că golul marcat de Chindia în prelungirile jocului cu U Cluj ar fi trebuit anulat.

Am așteptat să întoarca faza, băieții au zis în vestiar că a fost fault. Vreau să precizez că arbitrii și-au bătut joc de noi în tot campionatul ăsta. Erau niște penalty-uri de închisoare.

Arbitrii sunt stat în stat. Ei nu explică nimic, noi nu putem comenta nimic. Ne-am obișnuit să fim «ciupiți», nu știu dacă se întâmplă intenționat. Poate sunt eu subiectiv, dar unele penalty-uri au fost incredibile.

În România trebuie să ieși și să țipi. Dar, e penibil să ies eu, ca jucător, să spun asta. Vreau doar să arbitreze corect. Nu vreau să intru în detalii, dar au fost faze care ne-au scos din minți”, a spus Alex Chipciu.

Pe aceeași lungime de undă a fost și coechipierul său, Dan Nistor, care a spus că Istvan Kovacs a urmărit duelul greșit pe monitoarele VAR.

„Un pic mai în față de unde s-a marcat a fost un fault. Arbitrul s-a uitat la altă fază”, a comentat Dan Nistor la finalul meciului.

Publicat: 17 02. 2023, 21:28
Actualizat: 17 02. 2023, 21:31