Motivul pentru care Paul Papp a ieșit din echipă în ultimul moment la meciul cu UTA. Petrolul, nevoită să joace cu un debutant

Petrolul Ploiești a fost învinsă la Arad, de UTA, scor 1-3, după un meci în care oaspeții au jucat în superioritate din minutul 43. Din garnitura de start a ploieștenilor a lipsit, în mod surprinzător, Paul Papp, care a apărut pe banca de rezerve.

Veteranul de 35 de ani al Petrolului a fost titular în toate meciurile lupilor galbeni din acest sezon, dar în dimineața meciului, a fost înlocuit în echipa de start de un debutant. Alexandru Stănică, adus în vară de Concordia Chiajna, un fundaș central în vârstă de 25 de ani, a jucat primul său meci la Petrolul.

De ce nu a jucat Paul Papp cu UTA

Motivul a fost rezultatul unui RMN pe care Papp l-a făcut chiar la Arad, în dimineața meciului. El simțea o ușoară jenă musculară, iar investigația medicală a arătat că are o micro-leziune fibrilară. Pentru a nu risca o ruptură, care l-ar fi putut ține departe de gazon peste o lună, Papp a preferat să nu riște. A fost trecut pe foaia de joc și a luat loc pe banca de rezerve doar formal, deoarece ploieștenii erau și așa cu un un om mai puțin în delegația deplasată la Arad.

Chiar și învinși la Arad, ploieștenii au rămas pe loc de play-off. După pauza prilejuită de meciurile echipei naționale cu Cipru (12 octombrie) și Lituania (15 octombrie), Petrolul are două meciuri acasă: cu CFR Cluj și Poli Iași. În ultima etapă a turului, găzarii vor juca, în deplasare, la Sepsi.

Până atunci însă, lupii galbeni au sărbătoarea Centenarului, care va avea loc săptămâna viitoare. Evenimentul principal este un amical cu Vitesse Arnhem, echipa olandeză pe care Petrolul a eliminat-o spectaculos în Europa League, acum 11 ani.

Partida este programată sâmbătă, de la ora 19:00. Meciul va fi urmat de un spectacol cu drone, un show de lasere și un fastuos joc de artificii. În jurul stadionului Ilie Oană va fi o zonă de street food, muzică și concerte.

Publicat: 05 10. 2024, 19:16
Actualizat: 05 10. 2024, 19:17