Neil Lennon a dat cărțile pe față după Rapid București – CFR Cluj 2-2: „Sunt dezamăgit! Trebuie să îmbunătățim asta”

Neil Lennon a dat cărțile pe față după Rapid București - CFR Cluj 2-2: „Sunt dezamăgit! Trebuie să îmbunătățim asta”
Vezi galeria foto - 5 poze

Antrenorul Neil Lennon a dat cărțile pe față după Rapid București – CFR Cluj 2-2, spunând ce anume l-a dezamăgit și la ce trebuie lucrat pentru ca lucrurile să meargă mai bine.

Rapid a obținut in extremis în meciul de pe teren propriu cu CFR Cluj, egalând în minutul 90+7, la ultima fază a meciului.

Dezamăgirea lui Neil Lennon după Rapid – CFR Cluj 2-2

Echipa Rapid se află la al doilea rezultat de egalitate în această stagiune, după 1-1 în prima etapă, la Arad, cu UTA. Giuleștenii au scăpat de fiecare dată ca prin urechile acului de eșec, la Arad arbitrul de centru anulând un gol al gazdelor în minutul 90, iar acum egalând în minutul 90+7.

„Am avut câteva ocazii să închidem meciul. Singura problemă este că am primit golul de 1-2. În repriza a doua am jucat cum trebuia și ne-am creat multe ocazii împotriva unei echipe bune. Nu cred că am fost norocoși. Sunt dezamăgit că am terminat doar la egalitate. E nevoie de încredere ca să iei acest punct, dar nu cred că am avut noroc.

Trebuie să oprim mai bine centrările. Cred că trebuie să ne apărăm mai sus. Avem obiceiul de a ne retrage prea mult și de a nu fi în contact cu adversarii, trebuie să îmbunătățim asta”, a transmis tehnicianul.

Nord-irlandezul i-a lăudat și pe suporteri, care au încurajat permanent echipa, chiar dacă la finalul partidei a avut un schimb de replici cu fanii care au stat deasupra băncii de rezerve.

„Dacă nu avem șanse este o problemă, dar am avut 5-6 situații bune. Sunt mulțumit de prestație, dar dezamăgit că nu am câștigat. Nu știu dacă s-a văzut spiritul pe care-l avem în acest moment, față de sezonul trecut. Este o mare îmbunătățire. Rezervele au marcat, ceea ce este un lucru foarte bun. CFR Cluj este un adversar foarte valoros.

Este un meci care îmi dă mare încredere. Suporterii au susținut echipa și la 0-1 și 1-2, e conexiune excelentă între fani și echipă. Abia aștept să câștigăm primul meci. Am fost aproape de fiecare dată. Dacă jucăm ca azi vom avea un sezon foarte bune, sper să mai vină jucători”, a mai punctat el.

Neil Lennon a mai spus că nu știe cât de gravă este accidentarea lui Rrahmani, dar a transmis că vrea să aducă la echipă un portar care a fost la Dundee United, ajuns între timp la Celtic Glasgow.

„Când ai portar bun vrei să mai ai unul. E devreme să vorbesc despre alte posturi. Vrem să avem jucători care să aducă îmbunătățiri. Ignat a făcut meci excepțional la debut. E fantastic să fii un jucător din academie și să joci așa”, a încheiat el. Nu a dat nume, dar singurul care se încadrează în descriere este Scott Bain, care în noiembrie va împlini 33 de ani.

Publicat: 21 07. 2024, 01:15
Actualizat: 21 07. 2024, 01:37