Nelu Varga, plin de nervi după ce CFR Cluj a remizat cu Sepsi, iar fanii i-au cerut demisia lui Dan Petrescu: „Am informații!”

Nelu Varga a fost plin de nervi după egalul smuls cu greu de CFR Cluj pe teren propriu cu Sepsi OSK, iar lui Dan Petrescu i s-a strigat din nou „Demisia”.

Vineri seară, CFR Cluj a primit vizita covăsnenilor de la Sepsi OSK. Vicecampioana a reușit să revină pe final de meci de la 1-3 și a scos un punct nesperat pe teren propriu, fapt care a intensificat tensiunile la gruparea din Gruia. Fanii nu mai suportă forma slabă pe care o traversează echipa și îi cer demisia antrenorului, iar patronul pare că e pregătit să ia măsuri radicale.

Nelu Varga, nemulțumit de jocul echipei care ratează șansa să urce pe locul 2 în Superliga

Sepsi OSK a fost la un pas de o mare victorie la Cluj. Coman a deschis scorul în minutul 37, dar Kamara a restabilit egalitatea la doar șapte minute de la revenirea de la cabine. Ciobotariu a readus-o în avantaj pe Sepsi trei minute mai târziu, iar în minutul 83 Ștefan a majorat diferența. Când victoria oaspeților părea sigură, Postolachi a devenit eroul gazdelor punctând de două ori pe final de meci, smulgând un egal nesperat, iar fanii i-au cerut din nou demisia antrenorului.

Dan Petrescu ar fi jucat cu demisia pe masă acest meci și în cazul în care CFR Cluj pierdea pe teren propriu cu Sepsi OSK șansele să fie demis erau foarte mari, dar Postolachi l-a salvat, temporar, însă lucrurile nu sunt deloc pe placul patronului care ar fi foarte supărat, după cum relatează un cunoscut jurnalist.

„Am informații că este foarte supărat (n.r.- Ioan Varga), chiar și după acest egal. Nu a spus că-l dă afară (n.r.- pe Dan Petrescu)”, a spus Vali Moraru, la Digisport.

Dan Petrescu, resemnat după meciul cu Sepsi OSK: „Avem probleme mari”

Imediat după meci, tehnicianul clujenilor a tras primele concluzii după acest meci și a părut vizibil derutat de ce s-a întâmplat pe teren timp de 90 de minute.

„Chiar nu mai înțeleg fotbalul, în ultimul timp la CFR… Avem probleme mari de tot cu norocul. Prima repriză am dominat, am presat, am atacat. Primul șut pe poartă…prea ușor mi se pare golul. Jucătorii erau cam speriați, le-am zis să se concentreze. Am făcut și două schimbări. Am marcat imediat, fază fixă… Echipa a jucat, avem cele mai multe goluri marcate, e clar că voiam să fim mai sus, dar ne batem pentru un loc de play-off, atitudinea jucătorilor a fost excelentă. Toată lumea pierde puncte, e un campionat strâns, nu-i ușor să îi înlocuiești. Trebuie să fim alături de jucători, să-i susținem mai mult, așa e la fotbal, mergem înainte”, a declarat Dan Petrescu la finalul partidei.

CFR Cluj rămâne pe locul 3, temporar, cu 19 puncte acumulate în 13 etape, la 7 puncte în spatele liderului U Cluj. Sepsi OSK ocupă locul 8 cu 18 puncte acumulate după 14 meciuri.

Publicat: 26 10. 2024, 08:49