:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F03%2Ftopal-1.jpeg)
Mehmet Topal s-a întors la Petrolul, după două luni și jumătate și va încerca să salveze sezonul pentru echipa ploieșteană. El a lăsat echipa pe locul 6, după 21 de etape și o găsește pe poziția a zecea a clasamentului, după doar zece runde în care petroliștii au fost antrenați de Adrian Mutu.
Fără a-l ataca pe Adrian Mutu căruia i-a luat locul, Topal a recunoscut că se află într-o situație pe care nu și-o imagina. „Eu cu echipa asta m-am bătut la primele poziții în clasament. Am fost și pe locul doi și în mare parte ne-am menținut între primele patru echipe din clasament. Acum, situația e diferită. Luptăm pentru locul 7 și suntem în play-out. Nu este ceea ce îmi doream, dar o iau ca o provocare”, a spus tehnicianul turc.
El a avut o primă discuție cu fotbaliștii și a trasat o linie clară. „Am căzut toți de acord că trebuie să revenim la potențialul nostru. Nu va fi ușor, dar sunt sigur că putem. Sunt puțin supărat pentru că am revenit cu un alt obiectiv”, a mai declarat antrenorul Petrolului.
Acesta a semnat un contract pe două luni cu echipa ploieșteană. Am fost nevoie de mine și am venit la a doua mea casă. Suntem ca o familie, cu bune și mai puțin bune așa am funcționat.
Fostul fotbalist marcant al naționalei Turciei, cu 81 de selecții pentru reprezentativa Semilunei, a mai mărturisit că nu a putut urmări niciun meci al Petrolului, în perioada în care a lipsit de la echipă. „Emoțional nu-mi făcea bine, așa că nu m-am uitat. După ce am decis să revin am văzut înregistrarea unui singur meci, cel de pe teren propriu, cu Sepsi”, a punctat turcul.
Mehmet Topal a fost așteptat la antrenamentul de azi de peste 200 de suporteri ai Petrolului, care i-au urat bun revenit la echipă.