Oțelul Galați – FCSB 0-2, în etapa 3 din Superliga | Euro-golul lui Octavian Popescu și reușita lui Compagno din prelungiri au făcut diferența într-un meci în care Florinel Coman a ratat un penalty!

Meciul dintre Oțelul Galați și FCSB, din etapa a treia din Superliga, s-a terminat cu scorul de 2-0 pentru vicecampioana României, după euro-golul reușit de Octavian Popescu în minutul 40 și cel semnat de Andrea Compagno în prelungiri. Scorul putea fi mai drastic, dar Florinel Coman a ratat un penalty în minutul 60, penalty care fusese obținut de Andrei Cordea.

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la trei victorii în primele trei etape din acest sezon de Superliga și a preluat provizoriu fotoliul de lider al clasamentului. De partea cealaltă, Oțelul Galați rămâne cu două puncte și se află momentan pe locul 12.

Oțelul Galați 0-2 FCSB

Final de meci!

Min. 90+1: GOL FCSB! În faza imediat următoare, după o degajare lungă a lui Târnovanu și o pasă excelentă a lui Coman, Compagno a scăpat singur cu Stoian și l-a „executat” pe acesta fără emoții!

Min. 90: Gălățenii lovesc din nou transversala, de data aceasta prin Ursu, în urma unei lovituri libere de la circa 20 de metri!

Min. 88: Ocazie Oțelul! Rus a șutat peste poartă din marginea careului de 16 metri, poziție centrală.

Min. 80: David Miculescu i-a luat locul lui Andrei Cordea.

Min. 76: Ocazie uriașă pentru Oțelul! Cîrjan a zguduit transversala cu un șut cu piciorul stâng din afara careului!

Min. 74: Florinel Coman a trimis puțin pe lângă vinclu dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri!

Min. 64: Vlad Chiricheș a fost înlocuit cu Denis Haruț, iar Andrea Compagno a intrat în locul lui Adrian Șut.

Min. 60: Florinel Coman a șutat slab de la 11 metri și a fost blocat de Stoian!

Min. 59: Penalty pentru FCSB după un duel în careu între Cordea și Yabre!

Min. 57: Florinel Coman a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat excelent de Rus în momentul șutului!

Min. 48: Șutul trimis de Cordea din centrul careului a fost blocat de un fundaș advers și s-a dus în corner.

A început repriza secundă! Florinel Coman și Darius Olaru au fost introduși pe teren în locul lui Băluță, respectiv Edjouma.

Finalul primei reprize!

Min. 40: GOL FCSB! Octavian Popescu a trimis un șut fabulos cu piciorul drept, fără elan, de la circa 25 de metri, poziție oarecum centrală, fără șanse pentru portarul Stoian!

Min. 33: Octavian Popescu a trimis peste poartă dintr-o lovitură liberă de la distanță destul de mare.

Min: 28: Chiricheș a fost aproape de a-și înscrie în propria poartă! Mingea deviată de el cu capul, după o centrare venită din partea dreaptă, a fost respinsă cu greu în corner de Târnovanu!

Min. 18: La poarta cealaltă, Pop a trimis pe lângă poartă cu o lovitură de cap, după un corner executat din partea dreaptă.

Min. 17: Prima ocazie a meciului! Octavian Popescu a șutat de la distanță cu piciorul drept, dar nu a reușit să îi pună probleme portarului Stoian.

A început meciul!

AICI VIDEO cu fazele importante din acest meci!

Echipele de start:

Oțelul Galați: R. Stoian – S. Rus, Yabre, I. Varela, Zhelev – Jardan, I. Neagu, D Silva -Al. Pop, Fatai, Cisotti
Rezerve: Păun, G. Cîrjan, Adăscăliței, Ursu, Maciel, Zivulic, D. Panait, Lovric, Bodișteanu
Absent: Dur-Bozoancă (nerefăcut)
Antrenor: Dorinel Munteanu

• Vlad Chiricheș a fost titularizat de Elias Charalambous la doar câteva zile după ce a fost prezentat oficial de FCSB, în vreme ce Florinel Coman, cel mai în formă jucător al roș-albaștrilor în acest start de sezon, a fost trimis pe banca de rezerve, alături de Andrea Compagno, Darius Olaru sau David Miculescu.

FCSB: Târnovanu – Pantea, Dawa, Chiricheș, Ov. Popescu – Edjouma, Șut, Djokovic – Cordea, Băluță, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Haruț, Coman, Compagno, Miculescu, V. Gheorghe, Olaru, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous

Stadion: „Oțelul” (Galați)
Arbitru: Iulian Dima / A1: Mircea Orbuleț; A2: Florin Pucheanu
Arbitru VAR: Horia Mladinovici; Arbitru A. VAR: Bogdan Gheorghe

Oțelul Galați – FCSB, Live Video Online în etapa 3 din Superliga

Vicecampioana României, antrenată de Elias Charalambous, se prezintă la Galați între cele două meciuri din turul 2 preliminar al Conference League, astfel încât există o șansă ca tehnicianul cipriot să menajeze câțiva dintre jucătorii esențiali în această partidă.

FCSB a învins CSKA 1948 Sofia în deplasare cu scorul de 1-0, grație golului semnat de Florinel Coman, așa că echipa roș-albastră a luat o opțiune destul de serioasă pentru accederea în turul următor din Conference League.

Pe de altă parte, deși cu gândul într-o oarecare măsură la returul cu CSKA 1948 Sofia de la mijlocul săptămânii viitoare, este destul de clar că nu se pune problema ca FCSB-ul să neglijeze partida de la Galați, mai ales în contextul în care echipa patronată de Gigi Becali a început excelent sezonul de Superliga, cu două victorii în primele două etape, 3-1 la Tg. Jiu cu FC U Craiova, respectiv 2-1 cu Dinamo pe stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală. Este deci de așteptat ca roș-albaștrii să își dorească să continue acest șir de victorii.

Dorinel Munteanu promite să îi facă viața grea vicecampioanei României

Nu se anunță însă o misiune deloc ușoară pentru ei la Galați. La finalul meciului Universitatea Craiova – Oțelul Galați 0-0, disputat în etapa trecută, în care echipa antrenată de Dorinel Munteanu a făcut un joc destul de slab, iar oltenii și-au creat multe ocazii mari de gol, fostul internațional român, pe lângă faptul că și-a certat jucătorii, a asigurat că aceștia se vor prezenta mult mai bine la acest duel cu FCSB.

Veți vedea o altă echipă cu FCSB, veți vedea că suporterii vor umple stadionul. Sunt convins că vom câștiga cu FCSB punct sau puncte”, a spus atunci Dorinel Munteanu.

Publicat: 29 07. 2023, 23:32
Actualizat: 29 07. 2023, 23:47