🚨 Oțelul Galați – Universitatea Craiova 1-1, în etapa 12 din Superligă. Miza meciului și-a spus cuvântul. Dorinel Munteanu și Costel Gâlcă s-au anulat reciproc pe Dunăre!

GOOOOOL Craiova

Min. 14: Oaspeții egalează după 10 minute, în urma unui corner. Justin Popescu respinge în primă fază, Badelj recentrează pe spate, iar Baiaram împinge mingea în poartă cu capul din apropiere, după o atingere cu mâna a lui Lameira

21:36

GOOOOOOL Oțelul

Min. 4: Juric marchează un gol incredibil, cu calcâiul, la colțul lung, după o centrare venită de pe partea dreaptă

21:32

Fluier de start la Galați

Min. 1. Start de partidă!

20:02

Formații de start

Oțelul: J. Popescu – Maftei, Zivulic, Stevanovic, Gomes Silva – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Juric, Pop

Craiova: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonando, Badelj, Bancu – Oshima, Capățînă – Ivan, Houri, Baiaram – Lukic

Partida Oțelul Galați – Universitatea Craiova este Live Video Online de la ora 21.30 pe www.prosport.ro, în runda a 12-a din Superligă, cele două fiind despărțite de doar un punct în clasament, pe locurile 2 și 4.

Meciul de la Galați, acolo unde Dorinel Munteanu este neînvins în acest an, poate fi urmărit și la TV, pe posturile Digisport 1 și PrimaSport 1.

Oțelul Galați – Universitatea Craiova este Live Video Online de la ora 21.30, în etapa 12 din Superligă

Oțelul Galați și Universitatea Craiova sunt pe locurile 4, respectiv 2, și sunt despărțite de doar un singur punct în clasament și ocupă locurile doi și patru în SuperLigă. Gălățenii vin după trei rezultate de egalitate, iar în două meciuri nu au reușit să marcheze, în timp ce elevii lui Costel Gâlcă și-au revenit după perioada „neagră” și au învins-o în etapa trecută la scor de neprezentare pe Unirea Slobozia.

Ultimul duel direct din Superligă s-a încheiat cu victoria oltenilor, în deplasare, scor 3-1, după o revenire de senzație în repriza secundă. Cele două echipe s-au întâlnit și în sferturile de finală ale Cupei României în sezonul precedent, când Oțeul s-a calificat în semifinalele competiției în urma unui gol venit în prelungiri.

Gazdele sunt neînvinse pe teren propriu în 2024

Oțelul Galați este fără eșec pe teren propriu în meciurile disputate în acest an, exceptând barajul cu U Cluj, interval în care a înregistrat opt victorii şi cinci rezultate de egalitate. De partea cealaltă, oltenii au bifat două victorii (2-0 cu CFR Cluj, 2-1 cu Sepsi OSK), două remize şi două înfrângeri în campionatul curent.

În ediţia precedentă, cele două echipe s-au întâlnit doar în sezonul regulat, când oltenii au luat patru puncte dintre cele şase puse în joc, 0-0 pe teren propriu şi 3-1 în deplasare (marcatori Alexandru Pop / Alexandru Mitriţă – triplă).

Duel interesant şi la nivelul băncilor tehnice, acolo unde stau Dorinel Munteanu şi Constantin Gâlcă, foşti colegi în „Generaţia de Aur”, cu care au participat la patru turnee finale, CM 1994, 1998 şi CE 1996, 2000. Cei doi au mai fost adversari în Superligă doar o singură dată din postura de antrenori, pe 12 aprilie 2015, în meciul Astra – FCSB 0-0.

Ce au declarat cei doi antrenori

„Fiecare joc este important, iar fiecare joc din Superliga este foarte greu. Trebuie să facem tot posibilul să obținem toate punctele puse în joc, mai ales pe teren propriu. Sigur, avem în față un adversar care și-a propus câștigarea campionatului, dar pe noi ne interesează doar cele 90 de minute, în care aștept de la jucătorii mei să văd o echipă foarte bine organizată, agresivă, disciplinată din punct de vedere tactic.

Cei de la Craiova au mulți jucători valoroși, în special Mitriță, aflat în mare formă. Mă bazez și pe sprijinul publicului, pentru că avem nevoie să fim implicați împreună pentru a ne clasa la vârf”, a spus Dorinel Munteanu

„Cunoaştem Oţelul Galaţi, e o echipă cu intensitate, cu agresivitate, care a jucat de la egal la egal toate meciurile şi şi-a impus acest joc. Şi în Giuleşti au fost foarte aproape să câştige. Şi noi trebuie să fim la o anumită intensitate, să avem agresivitate ca echipă, să fim compacţi, să nu lăsăm spaţii. La fiecare meci ne creăm ocazii, dar îmi doresc să le şi finalizăm.

Paradela este în afara lotului, la fel și Elvir care are probleme la umăr. Sunt mici răceli și dureri la fiecare. Era foarte important să câştigăm meciul cu Unirea Slobozia având în vedere că nu câştigasem de patru meciuri. Mi-aş fi dorit să marcăm mult mai mult, dar până la urmă a fost o victorie, am câştigat cu 3-0, jucătorii au intrat foarte hotărâţi în meci”, a declarat Costel Gâlcă.

Echipe probabile

Oțelul: I. Popescu – D. Maftei, Zivulic, Stefanovic, M. Silva – Lameira, Cisotti, Teles – Maciel, Juric, Al. Pop

Antrenor: Dorinel Munteanu

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpătînă, Maldonado, Badelj, Bancu – Oshima, Screciu – Baiaram, Mitriță, Ivan – J. Lukic

Antrenor: Costel Gâlcă

Publicat: 05 10. 2024, 22:37
Actualizat: 05 10. 2024, 23:39