Patronul Nelu Varga a dezvăluit cum a ajuns să fie de acord ca U Cluj și CFR Cluj să își inverseze meciurile din Superliga! De ce le-a oferit marilor rivali șansa de a juca pe propriul stadion, blocat de spectacole în această vară: „A salvat-o pe mama mea într-un moment dificil. Aveam datoria morală”

Patronul Nelu Varga a dezvaluit cum a ajuns sa fie de acord ca U Cluj si CFR Cluj sa isi inverseze meciurile din Superliga! De ce le-a oferit marilor rivali sansa de a juca pe propriul stadion, blocat de spectacole in aceasta vara: „A salvat-o pe mama mea intr-un moment dificil. Aveam datoria morala”
Vezi galeria foto - 6 poze

Duminică seară, 4 august, imediat după fluierul final din duelul CFR Cluj – U Cluj 2-3, Nelu Varga a dezvăluit în direct, la TV, motivul pentru care a ajuns să fie de acord ca marile rivale din Ardeal să își inverseze meciurile din Superliga.

Inițial, derby-ul trebuia să se joace pe Cluj Arena, stadionul „șepcilor roșii”, însă la cerea acestora, partida tur a fost inversată cu cea retur. Astfel, confruntarea de pe 4 august s-a disputat pe arena „Dr. Constantin Rădulescu”, iar la retur, U Cluj va fi echipa gazdă.

Patronul Nelu Varga a acceptat fără să stea pe gânduri solicitarea lui Radu Constantea! De ce și-au inversat U Cluj și CFR Cluj meciurile din Superliga

Duminică, CFR Cluj și U Cluj au fost protagonistele unui derby splendid, în care s-au marcat nu mai puțin de 5 goluri și care s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 3-2.

Gazdele au deschis scorul în minutul 24, prin Păun, iar mulțumită acestui gol au reușit să intre în avantaj la pauză. Ulterior, oaspeții au răsturnat scorul de pe tabelă. Masoero și Nistor au înscris în minutele 59 și 69 și au adus-o în avantaj pe U Cluj. A urmat apoi un gol înscris de CFR, prin Michael, în minutul 72, pentru ca rezultatul final să fie stabilit de oaspeți, în minutul 77, prin Ovidiu Popescu. U Cluj a învins-o pe rivala CFR Cluj cu 3-2 și a urcat pe locul 3 în Superliga, cu 8 puncte.

Trebuie amintit că acest prim derby al Clujului trebuia să se dispute pe terenul Universității. Însă, din cauza faptului că pe Cluj Arena are loc festivalul Untold în aceste zile, „șepcile roșii” au solicitat inversarea meciurilor cu CFR din Superliga. Șefii clubului din Gruia au acceptat, LPF a fost de acord, iar astfel s-a ajuns în situația ca primul derby al Clujului din 2024 – 2025 să se dispute pe arena „Dr. Constantin Rădulescu”.

După meci, Nelu Varga a mărturisit că a fost de acord să accepte solicitarea venită de la U Cluj doar pentru a-i face un favor lui Radu Constantea, președintele „șepcilor roșii”. Aparent, tatăl acestuia l-a ajutat în urmă cu mai mult timp într-un moment foarte delicat, iar Nelu Varga nu a uitat:

„Am făcut un gest pentru orașul Cluj, dar și pentru prietenul meu, Radu Constantea, deoarece am fost de acord ca meciul să se joace pe stadionul nostru și nu la Mediaș (n.r. – în cazul în care U ar fi rămas gazdă la partida tur).

Tatăl domnului Constantea a avut un rol foarte important în viața mea, a salvat-o pe mama mea într-un moment dificil. Aveam datoria morală de a-i mulțumi astfel”, a declarat Ioan Varga, pentru Digi Sport.

Comunicatul LPF

Încă din data de 22 iulie, LPF a comunicat oficial că meciurile în care protagoniste sunt rivalele din Cluj au fost inversate în acest sezon regular. Motivul? Așa cum am precizat deja: festivalul Untold, la care sunt așteptate sute de mii de persoane pe parcursul tuturor zilelor de spectacol.

Liga Profesionistă de Fotbal a decis inversarea turului cu returul partidei Universitatea Cluj – CFR Cluj, progamat în etapa a 4-a. S-a luat în considerare că imposibilitatea disputării jocului programat iniţial (Universitatea Cluj – CFR Cluj) pe Cluj Arena este una obiectivă şi insurmontabilă, întrucât aceasta a intervenit independent de voinţa clubului gazdă (Universitatea Cluj), iar cele patru zile consecutive în care urmează a se desfăşura festivalul Untold (8 – 11 August) nu pot suporta nicio modificare. Este de notorietate faptul că acest eveniment primeşte sute de mii de participanţi din întreaga lume şi implică organizarea din timp a multor structuri (formaţii, hotelieri, transportatori, evenimente conexe etc), conform datelor prestabilite la care am făcut referire. Soluţia inversării etapei din tur cu cea din returul sezonului regulat este conformă şi cu dispoziţiile art. 12.42 din ROAF, din moment ce modificările au loc în aceiaşi fază a competiţiei (sezonul regulat), iar această măsură, în contextul acordului exprimat de toate părţile implicate, satisface interesul general al LPF, respectiv acela al desfăşurării competiţiei”, a transmis LPF.

Publicat: 05 08. 2024, 09:10