Poli Iași a învins Ceahlăul într-un meci amical, fără antrenor pe bancă. Bilel Omrani, aproape de gol la debutul în Copou

Rămasă fără antrenor, după demisia lui Tony da Silva, Poli Iași a disputat, sâmbătă dimineață, un meci amical pe propriul teren în compania formației de Liga a 2-a Ceahlăul Piatra Neamț.

Partida s-a disputat pe Terenul 2 din Complexul ”Emil Alexandrescu” din Copou și s-a încheiat cu victoria Iașiului, scor 2-0 (1-0). Goncalo Teixeira a deschis scorul, în minutul 34, iar Andrei Gheorghiță a majorat diferența în favoarea Politehnicii, în minutul 60.

Goncalo Teixeira, patru goluri în patru meciuri pentru Poli Iași

Prima repriză a fost ceva mai echilibrată, cu ocazii la ambele porți, însă partea a doua a fost controlată autoritar de Poli Iași, care pe lângă golul marcat și-a creat multe alte situații clare, între care și două bare.

Meciul, la care au asistat și aproximativ 200 de spectatori, a debutat cu o ocazie a portughezului Goncalo Teixeira (2), zece minute mai târziu Ceahlăul având la rândul ei o șansă bună prin Robert Ciobanu.

Ceahlăul a ratat deschiderea scorului prin Patrick Petre, în minutul 20, șutul său fiind respins de portarul Ionuț Ailenei. Pe fondul unui joc echilibrat, Iașiul a deschis scorul prin portughezul Goncalo Teixeira, în minutul 34, acesta punctând cu un șut plasat, de la marginea careului.

De remarcat că Teixeira a marcat în patru meciuri consecutive pentru Poli Iași, primele trei reușite fiind semnate cu Rapid și Hermannstadt în campionat și la Chiajna, în play-off-ul Cupa României.

Bilel Omrani a debutat la Poli Iași și a trimis mingea în transversală

Repriza a doua a fost dominată clar de Poli Iași, care și-a dublat avantajul prin Andrei Gheorghiță (60, reluare din șase metri, după un șut al lui Vali Gheorghe respins de portar în lateral) și a irosit alte câteva ocazii clare prin Matei Tănasă (77, șut în bară), Alin Roman (87, șut în cros respins de portar) și Bilel Omrani (90, lovitură de cap, din patru metri, în bara transversală).

Repriza secundă a consemnat și debutul la Poli Iași al atacantului Bilel Omrani, primit cu simpatie de către suporterii Iașiului. Vârful francez a părut destul de greoi, s-a complicat în multe faze în care ar fi putut șuta la poartă din poziții bune și a ratat o ocazie uriașă în finalul partidei, când a trimis cu o lovitură de cap din patru metri, în bara transversală.

De remarcat că pe banca tehnică a Iașiului a stat Rui Machado, unul dintre secunzii lui Tony da Silva, tehnician care a demisionat miercuri din funcție. Colaboratorii lui Tony au rămas în Copou pentru a se ocupa de pregătirea echipei până la numirea unui nou antrenor principal.

Formații:

Poli Iași:

Repriza I: Ailenei – Itu, Florin Ilie, Claudio Silva, Ispas – Luca Mihai, Bordeianu – Teixeira, Miskovic, Tailson – Harrison

Repriza a 2-a: Toma Niga – Matei Tănasă, Soares, Umar, Atanaskoski – Gouet, Denis Ciobanu (Vlad Ilie 80), Alin Roman, Vali Gheorghe – Gheorghiță (Dobrean 85), Omrani. Antrenor interimar: Rui Machado.

Ceahlăul: Barna – Telcean, Bracelli (Curbăt 65), Asibey (Viktorski 46), Șandru (Țuțu 88) – Chibsah (Copoț-Barb 75) – Lima (Ushiyama 60), Mihăilă, Romario Moise, Patrick Petre (Geani Crețu 46) – Robert Ciobanu (Davordzie 75). Antrenor: Marco Veronese.

Are o experiență de peste 20 de ani în presa sportivă, în care activează din anul 1999. Este corespondent ProSport la Iași din anul 2004, iar în decursul anilor a mai colaborat cu Agenția de Știri NewsIn, ziarele Libertatea și România Liberă și Radio Sport Total FM. Pe plan local, ... citește mai mult