Poli Iași a pierdut amicalul cu Petrocub Hîncești, campioana Republicii Moldova

Politehnica Iași a disputat, sâmbătă, două meciuri amicale în Republica Moldova, cu ultimele campioane ale țării vecine de dincolo de Prut.

După 1-0 cu vicecampioana Sheriff Tiraspol, meci disputat în cursul dimineții, Iașiul a cedat în al doilea amical, 0-2 (0-1) cu campioana Petrocub Hîncești.

Poli Iași a pierdut amicalul cu Petrocub Hîncești

Profitând de întreruperea campionatului pentru meciurile echipelor naționale, Poli Iași a programat două meciuri amicale într-un interval de doar opt ore, dincolo de Prut.

Pe primul, disputat în compania vicecampioanei Sheriff Tiraspol, ieșenii l-au câștigat cu 1-0 (1-0), prin golul marcat de Mohammad Umar (33), un fundaș central ghanez aflat în probe în Copou. În al doilea meci de verificare, Iașiul a cedat cu 0-2 (0-1) pe terenul campioanei Petrocub Hîncești, ambele goluri fiind marcate de Demian, în minutele 34 și 57.

Rezervele la Tiraspol, titularii la Hîncești

Partida s-a întins pe durata a două reprize a câte 35 de minute. Față de meciul de la Tiraspol, în care a folosit o formulă formată din rezerve, antrenorul Emil Săndoi a apelat la titulari în meciul test cu Petrocub. Tehnicianul Iașiului a trimis în teren următorii jucători: Jesus Fernandez – Todoroski, Guilherme, Claudio Silva, Ispas – Oum, Miskovic – Gheorghiță, Alin Roman, Vali Gheorghe – Kamberi.

Publicat: 12 10. 2024, 19:00