Poli Iași a remizat în primul amical din Bulgaria

Politehnica Iași a disputat miercuri seară primul meci amical în cantonamentul de la Bansko, Bulgaria, în compania formației PFC Montana, din liga a 2-a bulgară.

Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-1), golurile fiind marcate de Mihai Bordeianu (4), respectiv Ejike (17).

Remiză pentru Poli Iași în cantonamentul de la Bansko

După două victorii categorice obținute în țară cu adversari din Liga a 4-a (5-1 Hărman și 13-3 cu CSM Pașcani), Poli Iași s-a confruntat în primul test de la Bansko cu PFC Montana, formație situată pe locul 4 în eșalonul secund bulgar, în stagiunea trecută.

Mihai Bordeianu a deschis scorul pentru ieșeni, în minutul 4, cu un șut din careu, în vinclu, dar bulgarii au restabilit egalitatea în minutul 17, prin Ejike.

Echipa lui Tony da Silva a dominat partida, și-a creat ocazii mari, a avut și o bară, dar nu a mai reușit să înscrie, cele două formații încheind nedecis, 1-1.

După acest amical, ieșenii au urmărit împreună meciul calificării României în optimile Campionatului European și s-au bucurat pentru performanța tricolorilor.

Antrenorul Tony da Silva a folosit următorii jucători: Niga (Ailenei 30, Fernandez 60), Todoroski (Tănasă 45), Florin Ilie (Soares 65), Soares (Samayoa 45), Atanaskoski (Ispas 45), Bordeianu (Jatoba 45), Alin Roman (Itu 45), Ciobanu (Marchioni 45), Ștefanovici (Camilo 45, Dobrean 80), Teixeira (Harrison 45, Vlad Ilie 78), Tailson (Luca Mihai 45).