Rapid București, eșec de proporții în amicalul cu CS Mioveni. Giuleștenii au pierdut pe propriul teren cu divizionara secundă sub privirile consternate ale lui Marius Șumudică

Sâmbătă, 7 septembrie 2024, Rapid București a încasat un eșec neașteptat în amicalul cu CS Mioveni, programat chiar pe stadionul vișiniilor, Giulești. Fotbaliștii lui Marius Șumudică au pierdut în fața divizionarei secunde cu scorul de 1-2.

Practic, este prima înfrângere consemnată în dreptul Rapidului de la sosirea lui Șumudică pe banca tehnică. Pentru gazde a înscris Hasani, în timp ce golurile oaspeților au fost marcate de Pozatsidis și Duțan.

Înfrângere în Giulești pentru Marius Șumudică. Ce s-a întâmplat în amicalul Rapid București – CS Mioveni 1-2

Sâmbătă, 7 septembrie, pe seama pauzei generate de meciurile echipelor naționale, Rapid București a decis să joace un amical împotriva divizionarei secunde CS Mioveni, iar elevii lui Marius Șumudică au sfârșit prin a fi învinși.

Este primul eșec bifat în mandatul noului antrenor, care anterior a înregistrat o victorie, scor 2-1 cu Poli Iași, și o remiză, 1-1 cu Universitatea Craiova, ambele în Superliga României.

Deși a utilizat mulți dintre fotbaliștii de bază, Rapid București a fost luată prin surprindere de CS Mioveni, iar tabela de marcaj din Giulești s-a deblocat după doar 4 minute de la fluierul de start. Servit cu o pasă bună de Buștea, grecul Theocharis Pozatzidis l-a executat pe Aioani și a deschis scorul. Al doilea gol consemnat la nivelul tabelei a fost trecut tot în dreptul oaspeților și a venit în minutul 32. De data aceasta a fost vorba despre un șut foarte bun expediat de atacantul Ovidiu Duțan, care l-a lăsat fără replică pe Aioani.

Golul Rapidului și-a făcut apariția în minutul 41, înainte de pauză, când kosovarul Florent Hasani și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

În repriza secundă, Marius Șumudică a efectuat mai multe modificări, însă cei intrați de pe bancă nu au izbutit să facă diferența și scorul de pe tabelă nu s-a mai modificat. CS Mioveni a învins-o pe Rapid cu 2-1 și i-a aplicat lui Marius Șumudică prima înfrângere de la revenirea în Giulești.

Echipele utilizate de cele două cluburi. Două reveniri importante la Rapid

CS Mioveni este pe locul 11 în Liga 2 din România, cu 7 puncte adunate după 5 etape disputate. Într-o situație similară sunt și rapidiștii, doar că pe prima scenă a fotbalului românesc. Fotbaliștii lui Marius Șumudică sunt pe 9 în Superliga, cu 9 puncte adunate după 8 etape.

Revenind la amicalul de sâmbătă, partea bună pentru Rapid este aceea că pe teren au revenit doi jucători importanți. Este vorba despre slovacul Jakub Hromada, care nu mai jucase din aprilie, și despre belgianul Xian Emmers, care a bifat doar 14 minute în acest sezon, pe 13 iulie, în partida UTA Arad – Rapid 1-1.

Echipele utilizate în amicalul Rapid – CS Mioveni 1-2:

• Rapid (4-2-3-1): Aioani (71′ Briciu) – Onea (77′ E. Mănăilă), Blazek, Pașcanu (64′ C. Dragomir), Braun (59′ P. Popa) – Hromada (46′ Oaidă), Gojkovic (46′ Emmers) – Micovschi (77′ S. Banu), Papeau (58′ A. Șucu), Petrila (46′ Burmaz) – Hasani (71′ D. Niculescu).
  • CS Mioveni (5-4-1): Croitoru – Corbu, Garutti, Core, Andrei Răuță, Nadolu – Alexandru Răuță, Neofytidis, Duțan, Buștea – Pozatzidis.
    Rezerve utilizate: Militaru, Alin Șerban, Puiu, Vencu, Cosereanu.