Rapid București – CFR Cluj 2-2, în etapa 2 din Superliga! Gazdele smulg un punct în minutul 7 al prelungirilor

Rapid București - CFR Cluj 2-2, în etapa 2 din Superliga! Gazdele smulg un punct în minutul 7 al prelungirilor
00:02

MIN. 90: FINAL DE MECI

Rapid obține a doua remiză în acest sezon al Superligii, după ce a egalat CFR Cluj în minutul 7 al prelungirilor.

00:00

MIN. 90+7: GOL RAPID

Hasani egalează în minutul 90+7, cu un șut pe jos, din interiorul careului mare.

23:53

MIN. 89: OCAZIE RAPID

Ignat trimite cu capul de la aproximativ 13 metri, dar Sava are un reflex senzațional și evită golul.

23:46

MIN. 80: INFO MECI

Galeria gazdă i-a scandat numele lui Cristi Săpunaru, iar fundașul, rezervă și în acest meci, a plecat de pe bancă și s-a dus în dreptul suporterilor, pentru a-i saluta.

23:40

MIN. 75: GOL CFR CLUJ

Michael înscrie cu capul, din colțul careului mic.

23:38

MIN. 73: OCAZIE RAPID

Intrat în locul accidentatului Rrahmani în minutul 71, Jambor are o dublă ocazie câteva zeci de secunde mai târziu. Într-o primă fază a șutat cu latul de la marginea careului mare, iar după respingerea lui Sava a șutat peste poartă de la 7-8 metri.

23:20

MIN. 65: INFO MECI

CFR Cluj și intensifică atacurile, după golul lui Rrahmani.

23:17

MIN. 54: GOL RAPID

Rrahmani egalează dintr-un penalty acordat după un fault la Petrila.

22:59

MIN. 46: A ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA

Istvan Kovacs a fluierat reluarea partidei.

22:44

MIN. 45: PAUZĂ ÎN GIULEȘTI

CFR Cluj intră în avantaj la pauză, după o primă repriză pe care a controlat-o

22:43

MIN. 41: INFO MECI

Gazdele forțează marcarea golului egalizator, dar se lovesc de apărarea adelenilor.

22:32

MIN. 29: INFO MECI

După gol, suporterii rapidiști de la T2 au aruncat în teren cu pahare și țevi de la steaguri, dar lucrurile s-au liniștit repede.

22:31

MIN. 28: GOL CFR CLUJ

Bîrligea înscrie cu un șut din careu, la colțul lung.

22:27

MIN. 21: OCAZIE RAPID

Burmaz reia din colțul careului mic, mingea lovește bara laterală, după care este reținută de Sava.

22:22

MIN. 20: GOL ANULAT PENTRU CFR CLUJ

CFR Cluj înscrie în minutul 20, dar golul este anulat pentru o poziție de ofsai. Decizia este confirmată din camera VAR.

22:21

MIN. 19: INFO MECI

Meci anost în primele 20 de minute, între două echipe cu pretenții.

22:04

MIN. 1: INFO MECI

În fața unui stadion plin, cel care a dat, simbolic, lovitura de începere a fost Ion Manu, portarul Rapidului între 1978 și 1990.

22:03

MIN. 1: A ÎNCEPUT PARTIDA

Istvan Kovacs a fluierat debutul confruntării din Giulești. CFR Cluj a avut lovitura de începere.

20:24

ECHIPELE DE START

Rapid (1 – 4 – 4 – 2): Aioani – Braun, Blazek, Iacob, Ignat – Papeau, Kait, Petrila, Micovschi – Rrahmani, Burmaz. Antrenor: Neil Lennon
Rezerve: Ungureanu – Manea, Bădescu, Săpunaru, Borza, Pop, Oaidă, El Sawy, Hasani, Jambor, Gheorghe, Gojkovic
CFR Cluj (1 – 4 – 3 – 3): Sava – Mogoș, Boben, Ilie, Camora – Artean, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica. Antrenor: Dan Petrescu
Rezerve: Gal, Hindrich – Abeid, Thaqi, Lucaci, Filip, Păun, Fica, Kamara, Nkolo, Michael

Meciul Rapid București – CFR Cluj, din etapa 2 a Superligii, este Live Video Online pe prosport.ro de la ora 22:00.

De asemenea, partida va fi transmisă, pe micul ecran, de posturile DigiSport 1 și Prima Sport 1.

Rapid – CFR Cluj Live Video Online, de la ora 22:00, în etapa 2 din Superliga

Partida dintre Rapid și CFR Cluj este cea mai interesantă din etapa a doua din Superliga. Echipele vin cu moral diferit la această confruntare. În timp ce CFR Cluj a învins greu Dinamo, cu 3-2, pe teren propriu, după ce a fost condusă cu 0-2, Rapid a luat doar un punct cu UTA, în deplasare.

Va fi prima partidă în Giulești pentru antrenorul Rapidului, nord-irlandezul Neil Lennon. De partea cealaltă, Dan Petrescu a debutat ca tehnician la Rapid, pe 12 martie 2004, când alb-vișinii au învins FC Oradea cu 2-1.

Cele două echipe au mai fost adversare 46 de ori. Rapid a câștigat 21 de partide, CFR Cluj s-a impus de 16 ori, iar nouă confruntări s-au încheiat la egalitate. În cel mai recent meci, formația din Gruia a câștigat cu 3-2, pe teren propriu. Se întâmpla pe 5 mai 2024, iar golurile au fost marcate de Bîrligea, Otele (2), respectiv, Krasniqi și Burmaz.

Lennon și Dan Petrescu se află la al cincilea duel direct

Lennon și-a amintit de cele patru dueluri pe care le-a avut cu Dan Petrescu și faptul că CFR Cluj a eliminat Celtic din preliminariile Ligii Campionilor.

„A fost o săptămână bună, echipa e din ce în ce mai bine fizic. Știm că echipa adversă e una excelentă. Dan Petrescu e un antrenor grozav, are un palmares bun aici, în România. Echipa lui are o mentalitate bună, a revenit de la 0-2 în etapa trecută. Mă aștept la un joc pe contre, CFR Cluj joacă direct în față.

Pe Dan Petrescu l-am întâlnit de patru ori, m-a eliminat din preliminariile Champions League. Atunci, în acea dublă, trebuia ca Celtic să câștige meciul de acasă. E un antrenor deștept, are o echipă puternică, știe ce vrea de la jucători. Are un stil eficient”, a declarat Neil Lennon la conferință.

„Primele etape sunt foarte grele. După Dinamo vine Rapid, apoi Craiova și U Cluj. Meciuri tari! La Rapid a fost mereu foarte greu, fanii ajută foarte mult jucătorii, iar venirea noului antrenor va da un impuls jucătorilor.

Au schimbat sistemul, au adus jucători noi, chiar dacă nu toți titulari, dar lotul e mult mai bun. Mă aștept să fie mai buni decât la meciul cu UTA”, a transmis Dan Petrescu.

Echipele probabile

Rapid: Aioani – Manea, Blazek, P. Iacob – Braun, Oaidă, Kait, Papeau, Borza – Hasani, Rrahmani. Antrenor: Neil Lennon

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, M. Ilie, Camora – Artean, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Kamara. Antrenor: Dan Petrescu

Meciul va fi condus la centru de Istvan Kovacs, acesta fiind ajutat la cele două linii de George Neacșu și Marius Badea. În camera VAR vor fi Sorin Costreie și Vasile Marinescu.