Răsturnare totală de situație în cazul transferului lui Andrea Compagno de la FCSB! Gigi Becali a făcut personal anunțul despre atacant

Andrea Compagno spune ce se întâmplă în vestiarul FCSB

Gigi Becali și-a schimbat decizia în privința lui Andrea Compagno (27 ani), după ce i-a văzut prestația din CFR Cluj – FCSB, 1-1.

Patronul de la FCSB a anunțat că dacă atacantul italian va continua să joace precum a făcut-o în Gruia, în runda a 19-a din Superliga, nu va mai pleca de la echipă în pauza competițională din iarnă.

Gigi Becali s-a răzgândit în privința transferului lui Andrea Compagno de la FCSB

Duminică, 10 decembrie, FCSB a avut șansa să se distanțeze la 8 puncte față de CFR Cluj, ocupanta locului secund, dar roș-albaștrii au obținut doar o remiză în Gruia. Puteau să-și adjudece toate cele 3 puncte, dacă golul spectaculos al lui Florinel Coman (25 ani), din minutul 52, nu era anulat de Sebastian Colțescu, la solicitările camerei VAR, pentru un presupus fault al lui Valentin Crețu (34 ani) asupra lui Philip Otele (24 ani).

Meciul cu CFR a mai bifat un lucru rar în tabăra FCSB-ului. Andrea Compagno a jucat toate cele 90 de minute în Superliga, lucru care nu s-a mai întâmplat din luna octombrie, de la victoria cu FC Botoșani, 1-0. Văzut deja plecat de la echipă în iarnă, după declarațiile acide ale lui Gigi Becali, atacantul italian a reușit să-l facă pe omul de afaceri să se răzgândească.

La o zi după meci, patronul de la FCSB a anunțat că a fost încântat de evoluția italianului și că dacă va avea prestații similare până la pauza competițională, va rămâne la clubul roș-albastru.

Compagno, aseară mi-a plăcut de el, așa îl vreau. Să joace așa și nu îl mai dau. Să se bată, nu hop în cap, hop în cap. Bate-te, bă! Ai doi metri. Mi-a plăcut aseară de el”, a declarat Gigi Becali, a doua zi după CFR – FCSB, 1-1, în dialog cu jurnaliștii.

• Sezonul trecut, Andrea Compagno a fost golgheterul FCSB-ului, cu 16 goluri marcate în toate competițiile, la care se mai adaugă și 5 reușite în tricoul lui FCU Craiova. În această stagiune, vârful italian a punctat de 4 ori în 22 de partide, 17 în Superliga, 4 în preliminariile Conference League și una în Cupa României.
Publicat: 11 12. 2023, 16:49