Reacție total neașteptată a lui Adrian Mihalcea despre faza extrem de controversată din Slobozia – FCSB 2-2, care a dezavantajat flagrant echipa lui!

Reacție total neașteptată a lui Adrian Mihalcea despre faza extrem de controversată din Slobozia - FCSB 2-2, care a dezavantajat flagrant echipa lui!

Antrenorul Adrian Mihalcea a avut o reacție total neașteptată în legătură cu faza extrem de controversată din Slobozia – FCSB 2-2, care a dezavantajat flagrant echipa gazdă.

Nou-promovata Unirea Slobozia a obținut un punct mare în meciul cu FCSB, încheiat 2-2, egalând în minutul 90 după eurogolul lui Andrei Dorobanțu.

Reacția neașteptată a lui Adrian Mihalcea despre faza care a dezavantajat flagrant echipa lui în Slobozia – FCSB 2-2

Unirea Slobozia, care anul trecut juca în Liga 2, este performera începutului de sezon în Superliga. Echipa lui Adi Mihalcea a învins Farul cu 1-0, în deplasare, în prima etapă, iar în runda a doua a remizat acasă, 2-2, în fața campioanei FCSB.

Minutul 54 al partidei de la Clinceni a adus cea mai controversată fază. Darius Olaru a fost busculat la marginea careului mare al gazdelor, dar a căzut în suprafața de pedeapsă. După consultarea sistemului VAR, arbitrul de centru a dat penalty, transformat de același jucător.

„Nu are sens să discutăm faze, când avem VAR. Mi s-a explicat de ce a fost penalty, am acceptat, mergem mai departe. Păcat că am luat două goluri din faze fize. Dar e bine, între ghilimele, că putem să le lucrăm.

Un egal cât un egal, împotriva unei echipe extraordinar de valoroasă și doar atât. Ne pregătim pentru meciul următor”, a transmis tehnicianul la finalul partidei.

Mihalcea s-a referit și la faptul că Unirea Slobozia a fost dominată și în meciul cu FCSB, la fel cum s-a întâmplat cu Farul, dar este ceva ce-și asumă și la fel se va întâmpla și în următoarele partide.

„Am avut tăria să revenim de două ori în fața unei super-echipe datorită muncii. Am avut organizare bună, am reușit în câteva momente să spargem defensiva lor și să ne creăm ocazii. Pe joc, FCSB a dominat. Posesia nu-ți câștigă meciurile, poate duelurile, inspirația, norocul.

Sperăm să ne țină acest entuziasm. Nu avem nimic de pierdut, doar de câștigat. Și dacă ne dădeau al treilea gol, nu era nicio problemă. Meciurile cu aceste super-echipe sunt ceva senzațional! Dacă luăm puncte, e bonus.

Și băieții par în foarte multe momente că sunt dezinvolți, de asta apar astfel de goluri fantastice. Nici ei nu știu înaiunte de meci cine joacă. Mulți sunt surprinși. Poate și de asta au reacția asta pozitivă.

Pe Ilie l-am schimbat din cauza unei accidentări, a avut probleme musculare. A jucat în repriza a doua cu un bandaj. Dorobanțu este un puști. El joacă mijlocaș dreapta, dar nu puteam să-l scot pe Medina. Dar am riscat și a ieșit bine. Avem un rezultat pozitiuv. Ne pregătim de următoarea etapă”, a mai precizat fostul atacant.

Publicat: 20 07. 2024, 01:39