S-a rupt în minutul 35 al meciului FCSB – Rapid București! Lovitură teribilă: a fost scos pe targă

Sursa foto Captură: PrimaSport.
Vezi galeria foto - 6 poze

Un jucător a fost scos pe targă în minutul 35 al confruntării dintre FCSB și Rapid București.

FCSB și Rapid București se duelează în derby-ul etapei a 14-a din Superliga. Meciul nu este lipsit de evenimente negative, iar unul dintre fotbaliștii oaspeților a fost scos pe targă în minutul 35 al partidei. Titularizat de Marius Șumudică, Mattias Kait a fost scos pe targă de medici și înlocuit cu Xian Emmers.

Mattias Kait, scos pe targă în minutul 35 al partidei FCSB – Rapid București

Fotbalistul estonian de la Rapid București a fost înlocuit după ce a petrecut doar 35 de minute pe teren. Kait s-a antrenat doar 2 zile înainte de meciul cu FCSB, iar foarte probabil jucătorul a suferit o ruptură, fiind nevoie de targă pentru a putea fi scos de pe teren.

Kait a jucat doar șase minute în victoria de acum o rundă, cu Farul Constanța, scor 5-0, de pe teren propriu. Mattias Kait este cotat la 800.000 de euro de transfermartk.com, iar în acest sezon de Superliga a evoluat de 10 ori pentru Rapid București, încasând și un cartonaș galben. Kait a fost transferat de Rapid de la Bodo/Glimt în ianuarie 2022, iar jucătorul din Estonia a strâns 87 de meciuri oficiale la Rapid, pentru care a marcat de 4 ori și a oferit 6 pase decisive.

Marius Șumudică anunțase că Mattias Kait va fi indisponibil pentru derby-ul cu FCSB

Antrenorul giuleștenilor, Marius Șumudică, a vorbit despre jucătorii care vor fi indisponibili pentru confruntarea cu campioana României. Printre aceștia se număra și Mattias Kait, care a fost recuperat în cele din urmă pentru meci, însă nu a fost folosit decât 35 de minute.

„(n.r. Ce probleme de lot sunt?) Hromada este suspendat, Săpunaru și Kait sunt indisponibili. Nu, nu consider că este un avantaj (n.r. rezultatele directe).

Rapidul a câștigat 4-0, iar pe urmă nu a mai câștigat niciun meci. (n.r. lipsa titularilor) Contează foarte mult. Săpunaru, Hromada, Kait alcătuiesc axul central. Contează foarte mult. Asta este.

Celorlalți care le vine rândul trebuie să fie pregătiți și să demonstreze că merită să poarte tricoul Rapidului. Ce mod mai frumos este de a te exprima decât un meci cu FCSB?”, a declarat „Șumi”.

Publicat: 27 10. 2024, 21:46
Actualizat: 27 10. 2024, 21:56