S-a stablit arbitrul, fost ecuson FIFA, care va conduce meciul cu CFR Cluj la sărbătoarea FCSB! Dan Petrescu l-a înjurat acum 5 ani după un meci la Giurgiu. EXCLUSIV

Dan Petrescu in meciul de fotbal dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si CFR Cluj, contand pentru playoff-ul Ligii 1 Betano, desfasurat pe Stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, sambata 20 aprilie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Sebastian Colțescu va oficia partida FCSB – CFR Cluj, care va avea loc sâmbătă de la ora 20.00, în urma căreia se va decerna titlul de campioană și medaliile în acest sezon.

Interesul este maxim pentru derby-ul de pe Arena Națională și mai mult ca sigur vor fi peste 50.000 de spectatori în tribunele celui mai mare stadion al țării.

Sebastian Colțescu va conduce meciul cu FCSB-CFR Cluj! Dan Petrescu l-a înjurat acum 5 ani

Surse ProSport susțin că arbitrul originar din Craiova a fost delegat pentru că este un meci cu miză pentru CFR Cluj, care luptă pentru locul 2.

E de așteptat ca antrenorul Dan Petrescu să pună presiune pe arbitraj, în stilul cu care a obișnuit lumea fotbalului autohton. Iar Colțescu are experiență foarte mare și-l poate struni pe Bursuc.

Dan Petrescu, acum 5 ani, mai exact pe 31 august 2019, a fost extrem de nervos pe întreaga durată a primei reprize de la partida Astra Giurgiu – CFR Cluj (3-2), a fost eliminat de către arbitrul Sebastian Colțescu, în minutul 43. ”Bursucul” a luat foc după ce jucătorul său Pereira a primit un cartonaș galben, ca urmare a unui fault cu cotul asupra lui David Bruno.

Bătaia la locul 2 arbitrat de Sebastian Colțescu

Formația pregătită de Dan Petrescu se află pe locul 3 în Superliga cu 40 de puncte, fiind la egalitate cu Universitatea Craiova, care se află pe locul 2.

Arbitrul Sebastian Colţescu, acuzat că a proferat un termen rasist în timpul meciului dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir FK, întrerupt pe 8 decembrie 2020, a fost scos de pe lista FIFA un an mai târziu. În acest moment este arbitrul cu cele mai multe meciuri arbitrate la nivelul primului eșalon.

Publicat: 08 05. 2024, 17:30
Actualizat: 08 05. 2024, 17:31