Scandal monstru în Dinamo – Petrolul cu o fază VAR care a durat 10 minute! Feşnic a îngropat echipa lui Kopic cu un penalty controversat la un duel Amzăr – Musi

Costin Ionuț Amzar il faulteaza pe Alexandru Marian Musi in meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si Petrolul Ploiesti, din cadrul Play out-ului Superligii Superbet, desfasurat pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti, luni 1 aprilie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Petrolul Ploiești a egalat în ultimul ceas pe terenul lui Dinamo, scor 1-1, în cea de-a doua etapă a play-out-ului din Superliga.

Formația prahoveană a înscris în urma unui penalty controversat pe care Horațiu Feșnic l-a acordat după o lungă analiză VAR.

Pe final de meci, Horațiu Feșnic a oprit jocul după ce a sesizat un duel controversat între Costin Amzăr și Alexandru Musi.

Fotbalistul lui Dinamo a încercat să-l țină pe jucătorul Petrolului, însă acesta s-a dezechilibrat și a căzut. Centralul i-a ținut timp de 10 minute în suspans, iar ulterior s-a dus să revadă faza. În cele din urmă, Feșnic a decis să dicteze penalty pentru formația ploieșteană.

Spre disperarea fanilor dinamoviști, Gicu Grozav l-a învins pe Golubovic în minutul 90+13 și a obținut un punct important pentru echipa sa.

„Meciul cu Petrolul va fi greu, orice duel din play-out va fi greu. Petrolul este o echipă stabilă, are calitate ofensivă. Știm cum trebuie să jucăm și trebuie să fim la un nivel înalt luni seară pentru a câștiga.

Pentru mine e important că toți jucătorii sunt pregătiți, am avut 27 de jucători la antrenament. Echipa e motivată, așteptăm meciul cu interes și sper că toți jucătorii să fie la nivelul așteptat.

Am auzit că vor veni copiii la stadion, de aceea trebuie să fim motivați suplimentar, să venim cu energie. A fost presiune încă de când am venit, toate meciurile sunt importante, în aceste 8 meciuri va fi presiune pe noi, trebuie să acceptăm asta, să fim stabili mental, să înțeleagă ce cer de la ei”, spunea Kopic înainte de meciul cu Petrolul.

Cum au arătat echipele de start

Dinamo (3-4-3): Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Răilean, Gregorio, Selmani, Iglesias, Ilic, Neagu, Bani, D. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Ie, C. Costin
Absenți: –
Antrenor: Zeljko Kopic

Petrolul (4-2-3-1): Zima – D. Radu, Papp, Huja, Țicu – Grozav, Seto, Hanca, Ișfan – Berisha, Jair
Rezerve: Eșanu, Bălbărău, Garutti, Meijers, Dumitriu, Diomande, Jyry, M. Bratu, Musi, Răducan, Irobiso
Absent: Doua (accidentat)
Antrenor: Florin Stângă

Stadion „Arcul de Triumf”
Arbitru Horațiu Feșnic (Cluj Napoca). Asistenți Valentin Avram (București), Alexandru Cerei (Cluj Napoca)
Arbitru VAR Radu Petrescu. Asistent VAR Radu Ghinguleac (ambii din București)

Publicat: 01 04. 2024, 22:52
Actualizat: 01 04. 2024, 23:01