Show în Copou! Poli Iași și Dinamo au remizat după un meci superb, presărat cu gafe de cascadorii râsului

Egal nebun în Copou între Poli Iași și Dinamo, scor 2-2 (2-1), în ultimul meci al etapei a 5-a a SuperLigii. ”Lanterna” și cel mai bun atac al campionatului au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale debutului de sezon.

A fost un duel cu de toate: gafe de curtea școlii, un eurogol, o bară, faze spectaculoase și trei accidentări în tabăra lui Dinamo. În final, ambele echipe s-au declarat mulțumite cu remiza de pe tabelă.

Poli Iași a început meciul de la 0-1, după gafa lui Samayoa

Nemulțumit de problemele din apărare, Tony da Silva a schimbat jumătate din defensivă față de meciurile trecute. Dar nu i-a nimerit, gafeurii Samayoa și Todoroski rămânând în teren. Primul a comis-o în primul minut, iar nord-macedoneanul în repriza secundă, ambii oferind două goluri pe tavă lui Dinamo.

Era secunda 20 și stoperul guatemalez Nicolas Samayoa a făcut o preluare în propriul careu cum nici în curtea școlii nu vezi, Selmani a fost mai rapid și i-a suflat balonul, iar fundașul Iașiului a comis penalty. Dennis Politic a ”rupt” plasa de la punctul cu var și Iașiul începea meciul de la 0-1, după doar un minut.

Poli nu s-a prăbușit. Trupa lui Tony a avut reacție, iar în minutele ce au urmat și-au creat câteva ocazii bune prin Gheorghiță, Kamberi și Alin Roman. Iureșul ofensiv al gazdelor a dat roade în minutul 13, când Mihai Bordeianu a restabilit egalitatea cu o bombă trimisă direct în vinclu, de la 35 de metri.

Zece minute mai târziu, Cârjan l-a găsit cu un lob superb pe Dennis Politic, dar atacantul lui Dinamo a ratat singur cu Jesus Fernandez. Dinamo, care i-a pierdut în prima parte pe Abdallah (11) și Dennis Politic (31), a mai primit o lovitură în al patrulea minut al prelungirilor. Alin Roman a bătut perfect un corner de pe dreapta, iar Samayoa și-a răscumpărat pe jumătate gafa din debut, aducându-și echipa în avantaj cu un șut din cinci metri.

Poli Iași, o nouă gafă de cascadorii râsului

Dinamo a ieșit ceva mai decisă de la cabine, iar în minutul 57 a primit un nou cadou de la apărarea de circ a Iașiului. Sivis a centrat în fața porții și Todoroski, nejenat de nimeni, cu fața la propria poartă, a pus latul pentru un autogol de toată jena.

A urmat un fotbal pe contre, ambele echipe fiind aproape de lovitura devisivă. Brazilianul Tailson a ratat incredibil de la marginea careului (60), albanezul Kamberi l-a găsit la post pe Golubovic (67), după care Bordușanu a lovit bara dintr-o poziție ideală (76).

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic pe tabelă, însă Dinamo l-a pierdut în prelungiri și pe Petru Neagu, care nu a mai putut continua, din cauza unei accidentări.

Dinamo urcă pe 4, Poli rămâne la retrogradare

Poli și Dinamo au remizat echitabil, 2-2, dar ieșenii se pot considera nemulțumiți, în condițiile în care ambele goluri ale ”câinilor” au fost oferite pe tavă de doi fundași rudimentari.

Dinamo face 8 puncte și urcă pe 4 în SuperLigă, în timp ce Poli Iași predă ”lanterna” Botoșaniului, dar rămâne pe loc direct retrogradabil. Pentru Dinamo urmează derby-ul din Giulești cu Rapid, singura echipă care nu a bătut pe nimeni în primele cinci etape, în timp ce Poli are un nou meci infernal, pe terenul campioanei FCSB.

Un fost jucător la Poli Iași și Dinamo a dat lovitura de începere a meciului din Copou

Lovitura de începere a meciului dintre Poli Iași și Dinamo a fost dată de Iulian ”Max” Arhire, 48 de ani, fost mijlocaș la ambele formații în primul eșalon.

Născut pe 17 martie 1976, la Galați, ”Max” Arhire a fost legitimat la Poli Iași în perioada 2004-2006, iar la Dinamo a evoluat în sezonul 2000-2001, când a câștigat Cupa României.

Fostul mijlocaș gălățean în vârstă de 48 de ani a debutat în Liga 1 pe 4 martie 1995 în meciul Oțelul Galați – Inter Sibiu, scor 1-0, iar ultimul club la care a evoluat a fost Gloria Bistrița, în 2008.

Iulian Arhire are peste 200 de meciuri oficiale la echipe din România, Coreea de Sud, Rusia, Ucraina și Republica Moldova.

Publicat: 13 08. 2024, 08:16