Șoc în Copou! Liderul Universitatea Cluj se lovește de reduta lui Emil Săndoi și pierde primul meci al sezonului. Poli Iași câștigă cu 1-0 și bate la porțile play-off-ului

SURSA FOTO SPORT PICTURES

Poli Iași tinde să devină spaima granzilor în acest sezon! După ce a învins FCSB și Craiova, Iașiul a răpus și liderul incontestabil al primei ligi, Universitatea Cluj, scor 1-0 (0-0), în etapa a 11-a.

Neînvinsă în primele zece etape, echipa lui Neluțu Sabău s-a împiedicat în Copou după o evoluție modestă, departe de pretențiile unui lider.

Liderul Universitatea Cluj s-a lovit de reduta lui Emil Săndoi

Emil Săndoi nu glumește! Tehnicianul de 59 de ani a venit în urmă cu trei etape în Copou, iar Iașiul a luat șapte puncte din nouă, fără gol primit! Iar dintr-o echipă suferindă, aflată la retrogradare, a ajuns să bată la porțile play-off-ului.

Săndoi spunea înaintea meciului cu liderul U Cluj că va încerca să impună punctele forte ale echipei sale. Și a reușit, cu propriile arme. Știa că nu poate ataca liderul și și-a betonat perfect defensiva, uneori cu 5 sau 6 jucători pe linia de fund, a profitat de o fază fixă și a rezolvat meciul.

Prima repriză a fost cenușie, fără ocazii clare de gol. Thiam (9) a trimis dintr-o lovitură liberă în brațele lui Jesus Fernandez, Berto (22) a trimis cu capul pe lângă poartă și cam aici s-au rezumat situațiile notabile din prima parte. Iașiul nu a contat în ofensivă, dar a stat bine în defensivă, uneori s-a apărat în cinci fundași, Gouet și Bordeianu asigurând perfect și ei protecția fundașilor.

Poli înscrie fază fixă și intră din nou în tranșee

Repriza a doua a debutat cu un gol anulat al „șepcilor roșii” (48). Bordeianu a greșit o minge la mijlocul terenului, Clujul a ajuns în careu din două pase, iar Berto a reușit să înscrie, dar golul a fost anulat corect pe motiv de offside.

Două minute mai târziu, Iașiul a deschis scorul în urma unei faze fixe. Alin Roman a bătut perfect un corner de pe partea dreaptă, iar stoperul portughez Guilherme Soares, venit lansat, a lovit năprasnic cu capul din opt metri, de pe picioare, fără speranțe pentru portarul Gertmonas.

După gol, Iașiul a intrat în tranșeele săpate în fața propriului careu, iar reduta lui Emil Săndoi a rezistat fără probleme.

Clujul a controlat partea secundă, Ovidiu Bic (67) a șters bara transversală cu un șut din afara careului, Blănuță (86) a ratat și el o bună ocazie, însă prea puțin pentru a debloca defensiva de fier a lui Emil Săndoi. Tehnician care l-a scos și pe „creierul” Alin Roman în minutul 77 și s-a apărat cu trei fundași centrali, ”blocul” din fața portarului Jesus Fernandez respingând tot.

Clujul rămâne pe primul loc, Iașiul urcă pe 7

În ciuda eșecului, Universitatea Cluj rămâne pe prima poziție în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce Poli Iași face un salt de cinci poziții și urcă pe 7, cu 14 puncte.

Iașiul, care înainte de venirea lui Săndoi luase 6 goluri de la Hermannstadt, nu a mai primit gol de trei meciuri, a obținut 7 puncte din 9 în ultimele trei meciuri, învingând două echipe de play-off, iar moldovenii încep să viseze frumos la play-off.

În etapa următoare, a 12-a, Clujul va juca tot în deplasare, pe terenul nou-promovatei Unirea Slobozia, în timp ce Poli Iași va merge în Gruia, pentru un alt duel de foc, cu CFR Cluj.

Publicat: 28 09. 2024, 20:24
Actualizat: 28 09. 2024, 20:29