Ștefan Târnovanu a făcut o gafă impardonabilă și a avut o intervenție miraculoasă, în decurs de un minut, în Sepsi – FCSB. Cum era să-și distrugă echipa și cum a salvat-o până la urmă

Ștefan Târnovanu in meciul dintre Sepsi OSK Sfantu Gheorghe si FCSB, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Sepsi Arena din Sfantu Gheorghe, duminica 29 septembrie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Ștefan Târnovanu a avut o intervenție miraculoasă la scurt timp după ce a gafat incredibil, în Sepsi – FCSB 0-1.

FCSB a reușit o victorie la limită în deplasarea de la Sepsi OSK, grație reușitei lui Florin Tănase din prima parte a jocului. Portarul roș-albaștrilor a fost înger și demon în mai puțin de un minut pentru echipa sa. A ieșit greșit la o centrare, la 10 metri de poartă, iar la câteva zeci de secunde a avut un reflex incredibil la lovitura de cap a lui Coman care putea restabili egalitatea în prelungiri.

Ștefan Târnovanu, reflex incredibil la câteva secunde după ce era să își „îngroape” echipa, la fel ca etapa precedentă

Elevii lui Elias Chalarambous au început în forță partida de la Sepsi OSK. Florin Tănase a deschis scorul cu o lovitură de cap, după care oaspeții au început să se apere masiv, ieșind doar pe contraatac. Meciul era aproape să aibă același deznodământ ca etapa trecută când Ștefan Târnovanu a ieșit greșit la o centrare și ploieștenii au restabilit egalitatea la ultima fază a meciului.

Portarul gazdelor a ieșit complet aiurea la o minge departe de poartă, în minutul 89, dar Coman nu a reușit să profite de greșeală. Portarul s-a prefăcut că e lovit dur, iar arbitrul a oprit faza pentru a verifica dacă totul e în ordine. A urmat o nouă fază a oaspeților, în minutul 90,  tot cu Coman în centrul acțiunii. În urma unei centrări, Coman a plonjat cu capul spre minge, a trimis puternic din careul mic, dar Târnovanu a respins incredibil de pe linia porții și și-a salvat echipa.

Prima reacție a lui Târnovanu după meci: „Nu știu cum am scos mingea”

Portarul roș-albaștrilor a vorbit la finalul meciului și a precizat că echipa avea nevoie de această victorie pentru a urca în clasament. A reușit să aibă o intervenție importantă și la lovitura de cap a lui Haruț când a respins mingea în corner, fiind și el susprins de modul cum a putut gestiona faza. Chiar dacă e criticat, preferă să ia doar ce e bun din criticile celor din jur, chiar și din cele ale patronului.

„Îmi era dor, aveam nevoie să nu primesc gol. Și echipa avea nevoie de victorie, aveam nevoie de puncte, trebuie să urcăm. E important că am legat două victorii la rând, celelalte adversare s-au încurcat, în afară de Craiova.

Eu sunt același jucător, poate am avut o perioadă mai slabă, mai puțin inspirată. Se întâmplă. Eu nu plec urechea, îmi văd de treabă, pe verde se demonstrează cel mai bine. Te afectează puțin lucrurile pe care le auzi, dar trebuie să iei partea bună dintr-o critică, să demonstrezi că nu ești un jucător slab. Și din laudele patronului iei ce e mai bun.

Nu trebuie să ți se urce la cap. Trebuie să o țin tot așa, echipa are nevoie de asta. Nu știu cum am scos mingea lui Haruț, a venit foarte tare. Ținând cont de fotbalul practicat în ultimele două meciuri, sunt fericit. La PAOK încercăm să câștigăm. Nu putem renunța înainte să înceapă meciul”, a declarat Ștefan Târnovanu la flash-interviu.

Publicat: 29 09. 2024, 23:57