Tony da Silva, asumat după Poli Iași – Gloria Buzău 1-2: „Eu sunt principalul responsabil”

Tony da Silva, asumat după Poli Iași - Gloria Buzău 1-2: „Eu sunt principalul responsabil”

Poli Iași a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, în fața celor de la Gloria Buzău, iar antrenorul Tony da Silva și-a asumat înfrângerea din a treia etapă a noului sezon de Superliga României.

La finalul partidei, tehnicianul portughez a vorbit despre greșelile pe care le-a făcut echipa lui și a dezvăluit care este punctul slab al grupării din Copou.

Tony da Silva își asumă înfrângerea cu Gloria Buzău

Poli Iași și Gloria Buzău s-au întâlnit în a treia etapă a noului sezon de Superliga României, iar trupa lui Tony da Silva a cedat, pe teren propriu, cu scorul de 1-2.

La finalul partidei, portughezul a vorbit despre jocul prestat de echipa lui și și-a asumat rezultatul nefavorabil.

„Trebuie să le cerem scuze suporterilor. Noi trebuie să facem mai mult. Am intrat bine în meci, puteam să avem 2-0. Nu am reușit, asta este, se întâmplă. Am luat gol înainte de pauză, chiar dacă le-am zis să fie atenți. Buzău, tot respectul, și-au făcut treaba. Noi am pierdut meciul, nu l-au câștigat ei. Noi nu trebuia să luăm gol înainte de pauză, indiferent câte minute de prelungiri erau. Am avut multe ocazii în prima repriză, trebuie să avem mai multă calitate în fața porții. Eu sunt principalul responsabil, analizăm ce am făcut bine, ce am făcut rău. Noi am luat al doilea gol, puteam face mai mult. Ne-am grăbit, nu am mai reușit să marcăm. Așteptăm un vârf, să vedem altceva. În rest, sunt mulțumit. Noi am luat gol, nu e meritul adversarului”, a declarat Tony da Silva, la finalul partidei.

Momentul în care Poli Iași a pierdut meciul

Ionuț Ailenei, portarul celor de la Poli Iași, are o parte din vină pentru al doilea gol încasat de echipa lui Tony da Silva. La finalul meciului, jucătorul a vorbit despre momentul în care ieșenii au pierdut meciul din mână.

„Când am luat al doilea gol ne-a scăzut moralul. Nu cred că am fost hazardați, am avut ocazii, am avut meciul în mână, dar l-am pierdut. Sper să rămân în poartă, să apăr cât mai bine, să adunăm puncte și să ne ridicăm în clasament. Plecăm cu gânduri pozitive la Constanța, știm că este un meci greu. La ei acasă cred că va fi greu”, a declarat portarul Ionuț Ailenei, la finalul meciului.