Transferurile lui Șumudică, disecate! „Vine după 7 milioane de ani de nejucat”

SURSĂ Sportpictures

Transferurile pe care Marius Șumudică le-a făcut la Rapid București au fost atent analizate după victoria pe care giuleștenii au obținut-o în fața celor de la Farul Constanța, scor 5-0.

Aaron Boupendza, în vârstă de 28 de ani, Clinton N’Jie, în vârstă de 31 de ani și Alex Dobre, în vârstă de 26 de ani au jucat primul meci în tricoul echipei patronate de Dan Șucu.

Ce spune Basarab Panduru despre transferurile lui Marius Șumudică

Rapid București a reușit să obțină prima victorie pe teren propriu din actualul sezon de Superliga României, scor 5-0 în fața celor de la Farul Constanța. Giuleștenii au făcut spectacol în fața propriilor suporteri și și-au asigurat victoria chiar din prima repriză, conducând la pauză cu scorul de 3-0.

În meciul cu gruparea de la malul Mării Negre și-au făcut debutul și achizițiile lui Marius Șumudică: Aaron Boupendza, în vârstă de 28 de ani, Clinton N’Jie, în vârstă de 31 de ani și Alex Dobre, în vârstă de 26 de ani, care a reușit să marcheze primul său gol pentru Rapid București.

La finalul partidei, fotbaliștii aduși de Marius Șumudică în Giulești au fost analizați cu atenție de către Basarab Panduru. Fostul internațional este de părere că Aaron Boupendza, fotbalist în vârstă de 28 de ani, trebuia să fie schimbat și să nu fie lăsat în teren 90 de minute, întrucât venea după o perioadă lungă în care nu a mai jucat.

„Pentru primul meci, Boupendza a arătat mai binişor. Pe N’Jie încă nu l-am văzut cum trebuie. Mă mir de ce rămâne Boupendza 90 de minute în teren. Scorul este în favoarea ta, el vine după 7 milioane de ani de nejucat. Era cât pe ce să se accidenteze”, a declarat Basarab Panduru, pentru OrangeSport.

Capitolul la care Farul Constanța stă foarte rău

Basarab Panduru a analizat cu atenție loturile celor două echipe și știe de ce Farul Constanța nu a reușit să limiteze proporțiile dezastrului din Giulești. Fostul fotbalist este de părere că Gică Hagi nu are la dispoziție o bancă de rezerve puternică și că fotbaliștii pe care îi introduce în teren pe parcursul unui meci nu pot face diferența.

„Nu mă aşteptam la rezultatul ăsta, 5-0 este destul de mare! Am văzut echipa Farului înainte de meci şi arăta bine, dar banca era slăbuţă. Mă gândeam că dacă ia gol repede nu are cine să vină de pe bancă.

Cei de la Rapid au stat sus, întrebarea e de ce încerci să faci acelaşi lucruri dacă vezi că nu îţi ies?! Dacă nu merge… Înţeleg filosofia, dar trebuie să fie schimbată dacă nu merge”, a mai spus Basarab Panduru, conform sursei menționate anterior.

Publicat: 22 10. 2024, 11:25