„Trebuia să-i dea un pumn în gură”. Gigi Becali a dat verdictul despre cea mai controversată fază a meciului FCSB – Farul 3-2!

Gigi Becali a răbufnit, după FCSB – Farul 3-2, în momentul în care a fost întrebat dacă penalty-ul primit de echipa sa în prelungirile partidei a fost acordat corect de Istvan Kovacs.

Campioana României a reușit să obțină primul succes pe plan intern din acest sezon abia la al patrulea meci disputat în Superliga. Echipa roș-albastră nu a fost lipsită de emoții, după ce Farul a condus cu 1-0 și cu 2-1, însă a reușit să dea lovitura în minutele adiționale, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Adrian Șut, intrat pe parcursul partidei.

Gigi Becali, nervos când a fost întrebat dacă trebuie dictat penalty-ul din prelungirile meciului FCSB – Farul 3-2

Patronul celor de la FCSB Gigi Becali este de părere că penalty-ul din care echipa sa a câștigat toate punctele în fața Farului este indiscutabil. Adrian Șut a fost călcat în suprafața de pedseapsă, iar Istvan Kovacs a indicat, în cele din urmă, punctul cu var, după consultarea cu colegii din cabina de arbitraj video.

„Penalty, absolut! Vede Varul, vede Kovacs și voi întrebați dacă e penalty. Aici nu avea ce să interpretreze. L-a călcat și cu asta basta. Trebuia să-i dea și cu pumnul în gură (n.r. ca să fie penalty). Toți sunteți împotriva mea. Dacă era invers, clar ca lumina zilei. Așa e lumea, ce să faci, nu mă supăr. Ei au ce au împotriva mea și cu asta, basta. Îl calcă pe picior și gata. Uite și pe jambiere. Dădea Kovacs vreodată penalty dacă nu era?

(n.r. V-ați gândit că e posibil să nu dea penalty?) Nu m-am gândit, pentru că am văzut faza și Kovacs e prea mare arbitru. A arbitrat în Champions League… Îi e teamă să arbitreze Steaua (n.r. FCSB) – Farul?”, a spus Gigi Becali, la Prima Sport.

Gigi Becali a devenit fan Istvan Kovacs

Cu toate că în trecut l-a criticat în mod dur pe arbitrul Istvan Kovacs, dar și pe fratele său, Szabolcs, Gigi Becali și-a schimbat acum complet părerea despre „centralul” care a fost delegat la finala Jocurilor Olimpice de la Paris.

Finanțatorul campioanei și-ar dori, astfel, ca toate meciurile formației sale să fie conduse de arbitrul din Carei.

„E arbitru cu experiență și cu asta, basta. E un arbitru cu experiență, nu mai are nevoie să facă tâmpenii.

Atunci eram supărat (n.r. în trecut, când l-a criticat), dar acum normal că vreau să arbitreze Steaua (n.r. FCSB)”, a declarat Gigi Becali, potrivit aceleiași surse.

Publicat: 10 08. 2024, 00:39
Actualizat: 10 08. 2024, 00:43