Trei lovituri pentru Dinamo Bucureşti înaintea derby-ului cu FCSB. Ce fotbalişti pentru Kopic

Dinamo București a dat trei lovituri înaintea derby-ului cu FCSB, iar Zeljko Kopic se poate declara încântat.

„Câinii” se pot bucura, deoarece veștile bune nu încetează să apară înaintea derby-ului cu FCSB. Dinamo București se va putea baza pe toți jucătorii de bază la confruntarea cu campioana României, care va avea loc pe 20 octombrie, de la ora 21:00, ora locală.

Dinamo București atacă primul succes după patru ani în fața lui FCSB cu efectiv complet

Gruparea din Ștefan cel Mare va juca pe Arena Națională contra campioanei României, iar Zeljko Kopic se va putea baza pe cei mai importanți jucători la meciul cu FCSB. Pentru a câștiga primul meci după patru ani de secetă împotriva roș-albaștrilor, „câinii” au nevoie de cei mai buni jucători, iar antrenorul croat se va putea baza pe Josue Homawoo, Kennedy Boateng și Hakim Abdallah, care au fost indisponibili în ultima perioadă, conform iamsport.

Rămâne de văzut dacă Zeljko Kopic îi va titulariza pe toți deodată sau îi va introduce pe parcursul confruntării de duminica viitoare, însă trebuie luate în calcul aspecte precum lipsa meciurilor din ultima perioadă și nivelul pregătirii fizice.

De cealaltă parte, FCSB are parte de câteva accidentări, iar două nume grele din vestiarul roș-albaștrilor au șanse minime de a evolua în derby. Florin Tănase și Adrian Șut au ieșit accidentați după ultimul meci de campionat, victoria în fața Gloriei Buzău, scor 3-2.

Gigi Becali, pregătit să introducă cea mai bună echipă în derby-ul cu Dinamo București

Gigi Becali, patronul lui FCSB, a anunțat deja echipa de start pentru confruntarea cu Dinamo București. Miliardarul din Pipera a spus că va folosi cea mai bună formulă de start pentru confruntarea cu rivala din Ștefan cel Mare și la fel o să facă și la meciurile cu celelalte adversare de top din Superliga, cum ar fi Rapid și Craiova.

„Câte puncte cu Dinamo, Rangers și Rapid? Cu Dinamo, Rangers și Rapid vreau nouă puncte. Acum nu mă mai interesează banii. Mă interesează campionatul și jocurile din Europa de acasă, pentru suporteri.

Suntem ca și calificați. O să vedeți. Spun asta acum că e Dinamo, după Rapid. După avem Craiova. Acum e un moment în care trebuie să ne ridicăm în campionat.

Dar trebuie să calculăm minutele. Un jucător care joacă bine cu Dinamo sau 3-4, dacă avem rezultat bun la pauză, schimbăm 3, ca să scoatem un rezultat bun cu Rangers. Dacă e rezultat bun la pauză se fac 3-4 schimbări.

Vreau să câștig meciul cu Dinamo neapărat. Acum pun cea mai bună echipă. Știu cine trebuie să joace, ce poziție, am văzut cu Buzău tot. Mai aveam mici întrebări. Acum știu tot. Știu cât poate știi un om”, a spus Gigi Becali la DigiSport.

Publicat: 12 10. 2024, 19:29