Un fotbalist de la UTA a ajuns la spital după meciul cu Gloria Buzău! Ultimele detalii despre starea jucătorului lui Mircea Rednic

SURSA FOTO: Sport Pictures

UTA s-a impus cu 1-0 în fața Gloriei Buzău, în cadrul penultimei etape a turului în SuperLigă.

Diferența a făcut-o autogolul lui Ferraresso, din minutul 30, arădenii rezistând apoi cu toate că trupa lui Eugen Neagoe a avut ocazii mari de a marca.

Mihai a primit o lovitură în tâmplă la faza la care Budescu a cerut penalty

Și gazdele și-au mai creat o mare situație de a face 2-0, prin Cristian Mihai (20 de ani), fotbalist care avea să-i bage în sperieți pe cei din stafful tehnic și medical pe finalul partide de astăzi.

În minutul 71, Budescu i-a aplicat o lovitură în tâmplă tânărului mijlocaș central, dorind să-i ia fața și chiar a simulat un fault de penalty. Internaționalul de tineret a strâns din dinți până în minutul 75, când a fost scos de pe teren pentru că avea deja probleme cu echilibrul.

Pe margine, Mihai a amețit cu totul, la un moment dat nici nu mai știa unde se află sau cât e scorul, așa că a fost transportat de urgență la Spitalul Clinic Județean Arad.

Aici a început să-și revină, dar medicii i-au făcut un RMN la cap, iar rezultatul acestuia a fost bun. Totuși, Mihai a trecut printr-o serie de alte investigații și de abia la orele serii a fost lăsat să plece acasă.

Rednic, despre Mihai: „Îl felicit pentru pentru efortul pe care l-a făcut”

Mircea Rednic a lăudat prestația elevului său la finalul partidei.

„Ok, a ratat acea ocazie, dar îl felicit pentru pentru efortul pe care l-a făcut Mihai astăzi. Chiar dacă este un jucător încă tânăr, de perspectivă, în momentul când greșea, se auzeau iarăși specialiștii…Eu zic că a făcut un meci bun. Mihai a dus greul sezonul trecut, acum a mai scăzut puțin. Ok, a venit și Hrezdac, dar de la un nivel de Liga a II-a și oricum s-a acumulat și la el o oboseală. Era normal să mai schimb, toți jucătorii trebuie să fie în priză”, a spus antrenorul utist la finalul partidei.

Titular în precedentul sezon al SuperLigii la UTA, Cristian Mihai a fost „uitat” pe Mircea Rednic în acest campionat, mai ales după sosirea lui Denis Hrezdac de la Corvinul. Astăzi, însă, fotbalistul de 20 de ani și-a primit din nou șansa și a avut o prestație solidă, marcată, însă, de nefericitul eveniment ce l-a determinat să petreacă vreo 4 ore la spital.

Publicat: 26 10. 2024, 21:40