Min. 90+5: Andrei Chivulete pune capăt întâlnirii!
:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F12%2FUNIVERSITATEA-CLUJ-CFR-CLUJ-SUPERLIGA-SUPERBET-9.12.2024-1-scaled.jpg)
Min. 90+5: Andrei Chivulete pune capăt întâlnirii!
Min. 83: Postolachi înscrie cu capul, din două încercări, după o corner executat de pe partea stângă
Min. 71: Ov. Popescu și Kamara sunt avertizați
Min. 69: Blănuță profită de o eroare a abia intratului Abeid, scapă pe atac și punctează calm pe sub Hindrich
Min. 64: Răzvan Oaidă îi lasă locul în teren lui Ovidiu Popescu
Min. 60: Dan Petrescu reacționează și face două schimbări. Ies Djokovic și Nkololo și intră Keita și Kamara
Min. 58: Lucas Masoero pune latul la doi metri de poartă și face dubla, aducându-și echipa în avantaj!
Min. 51: Masoero aduce egalarea cu o lovitură de cap din apropierea liniei porții, la prelungirea pe spate a unui coechipier
Min. 46: S-a reluat partida în Ardeal
Min. 45+4: Final de primă repriză
Min. 45: Louis Munteanu deschide scorul dintr-un penalty în doi timpi. Gertmonas a respins în primă fază, dar n-a mai avut ce face la reluarea atacantului din Gruia. Lovitura de pedeapsă a fost provocată de Ovidiu Bic, cel care din imprudență i-a spart nasul cu cotul lui Adrian Păun.
Min. 31: Răzvan Fica primește și el cartonașul galben după ce îl ține pe același Thiam
Min. 29: Thiam este avertizat după ce îl lovește cu cotul în figură pe Matei Ilie
Min. 14: Blănuță reia cu capul puțin pe lângă poartă după o centrare de pe partea dreaptă
Min. 10: Bară-bară la șutul lui Bic din interiorul careului, iar reușita lui Masoero este anulată corect pentru o poziție de ofsaid!
Min. 7: Dan Nistor trage de la 22 de metri, dar Hindrich respinge în corner. Lovitura de colț rămâne fără rezultat
Min. 1: Andrei Chivulete fluieră începutul partidei!
„U” Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Van Der Werff, Chipciu – Oaidă, Simion- Thiam, Nistor, Bic – Vladislav Blănuță
Rezerve: Gorcea, Mitrea, Briz, Ov. Popescu, D. Codrea, Bota, Silaghi, Tchassem, Bettaieb, Miranyan, Denis Moldovan
CFR Cluj: Hindrich – Mogoș, Leo Bolgado, Matei Ilie, Camora – Fica, Djokovic, Ad. Păun – Nkololo, Louis Munteanu, Postolachi
Rezerve: Rareș Gal, Aly Abeid, Fl. Iacob, Graovac, Artean, Keita, Robert Filip, Tachtsidis, Deac, Korenica, Kamara, Peter Michael
Universitatea Cluj – CFR Cluj, derby-ul rundei a 19-a, partida care ar putea da un nou lider în Superligă, este Live Video Online pe prosport.ro de la ora 20.30.
Derby-ul Ardealului dintre Universitatea Cluj și CFR Cluj, contând pentru etapa a 19-a din Liga 1, va putea fi urmărit și la TV pe DigiSport 1 și PrimaSport 1.
Cele două echipe sunt despărțite de un singur punct în clasament, 31 de puncte pentru echipa lui Dan Petrescu, respectiv 30 pentru cea pregătită de Ioan Ovidiu Sabău. „Studenții” vin după trei eșecuri consecutive, 1-2 cu FCSB, 1-2 cu Hermannstadt și 0-1 cu UTA, în timp ce rivalii sunt neînvinși din septembrie, când tot UTA s-a impus cu 3-1 în Gruia.
Universitatea Cluj – CFR Cluj are o miză uriaşă. Cine câştigă trece pe primul loc în clasamentul Superligii. În cazul unei remize, FCSB rămâne pe primul loc.
Universitatea Cluj speră să obţină a doua victorie a sezonului în faţa rivalilor de la CFR Cluj, după ce în tur, s-au impus cu scorul de 3-2 în Gruia. Golurile au fost marcate de Adrian Păun şi Peter Michael, respectiv Lucas Masoero, Dan Nistor şi Ovidiu Popescu.
Aceasta va fi cea de a 36-a confruntare directă pe prima scenă dintre cele două rivale din Cluj. CFR domină categoric întâlnirile directe. A câştigat 18 meciuri, în timp ce „șepcile roșii” s-au impus de doar 6 ori, iar 11 meciuri s-au terminat nedecis.
„Așteptările sunt speciale. Nu putem spune că este un meci normal de campionat. Trebuie să ne ridicăm la nivelul așteptărilor, este clar. Au trecut prin momente grele (n.r. – cei de la CFR Cluj), dar au reușit să revină. Trec printr-un moment destul de bun. Problema este să nu considerăm că acest club poate sta la jumătatea clasamentului. Accept greșeli, dar nu accept lipsa de efort. Vom avea o echipă bună și o altă stare de spirit. Ne vom bate de la egal la egal cu CFR”, a spus Ioan Ovidiu Sabău.
„Avem toți jucătorii la dispoziție, în afară de Simao care este suspendat. Nu există niciun derby ușor. U Cluj are o criză de rezultate, dar nu are o criză de joc. Joacă bine, domină adversarul, dar nu marchează. Au jucători buni și au un lot excelent. E o echipă care a fost pe primul loc atâta timp și își dorește să fie în play-off, la fel ca primele 9-10 echipe care se luptă la play-off. Eu luptă așa strânsă nu am mai văzut în campionatul românesc de când este acest sistem cu play-off și play-out.
Ne gândim la victorie și orice meci pe care îl avem îl abordăm numai la victorie. Ne gândim la jocul nostru și vrem să facem un meci foarte bun. Campionatul acesta e imprevizibil. Avem o perioadă mai bună și rămâne de văzut dacă reușim să prelungim această perioadă. Într-un derby totul e posibil. Bugetul celor de la U Cluj au crescut foarte mult în acest moment și cu asta vor crește și pretențiile. Au adus jucători buni și au salarii bune. Merită să fie sus. Noi am fost constant sus și nu mă miră acum că două echipe din Cluj sunt în partea de sus a clasamentului”, a declarat și Dan Petrescu.
„U” Cluj: Gertmonas – Oancea, Masoero, Van der Werff, Chipciu – Bic, Simion – Silaghi, Nistor, Thiam – Miranyan
CFR Cluj: Hindrich – Mogoș, Bolgado, Ilie, Camora – Fica, Djokovic, Păun – Deac, Munteanu, Postolachi