Universitatea Craiova s-a chinuit cu CSC Dumbrăviţa, în ultimul amical înainte de startul campionatului. Mitriţă i-a salvat pe olteni, care au ţinut ascunsă partida de verificare

În ultimul meci de verificare înaintea debutului de campionat, Universitatea Craiova s-a chinuit cu CSC Dumbrăviţa, echipa care a evitat retrogradarea în Liga 3 şi care abia s-a reunit de câteva zile pentru noul sezon al ligii secunde.

Echipa lui Costel Gâlcă s-a impus totuşi cu 1-0 în amicalul de azi care s-a jucat în cadrul complexului „Ilie Balaci” din Lunca Jiului, unicul gol fiind reuşit de Alex Mitriţă, în repriza secundă, atunci când bănăţenii aveau pe teren rezervele.

Universitatea Craiova a vrut ca amicalul să fie secret

Dumbrăviţa a fost echipa care a avut mai multe ocazii în prima parte, în timp ce de la gazde s-a remarcat numai şutul în bară al lui Andrei Ivan. În acest meci de verificare, Costel Gâlcă a rulat tot lotul avut la dispoziţie.

Universitatea Craiova a disputat patru amicale şi în cadrul stagiului din Austria, pierzând cu Pafos (Cipru, locul 5), scor 1-2, cu Ludogorets Razgrad (campioana Bulgariei), scor 1-4, şi cu St. Gallen (Elveţia, locul 4), scor 1-2, şi a câştigat cu 1-0 cu Legia Varşovia (Polonia, locul 3). Elvir Koljic (2), Alex Mitriţă şi Mihai Căpăţână au marcat golurile echipei craiovene în aceste partide de verificare.

Universitatea Craiova începe campionatul vineri, de la ora 21:00, când întâlneşte în deplasare pe Hermannstadt.

Dacă Universitatea Craiova nu a dorit să le împărtăşească fanilor săi amănunte despre singurul joc de verificare susţinut în Bănie, înaintea sezonului, cei de la CSC Dumbrăviţa au publicat inclusiv cronica partidei din Lunca Jiului, pe site-ul oficial.

„Prima repriză a fost echilibrată, cu situații importante de ambele părți. Prima șansă mare de gol ne-a aparținut: în minutul 7, Modan a trimis o pasă în adâncime, iar Dragan Paulevici a șutat de la mare distanță, fiind aproape de a-l surprinde pe portarul oltenilor. În replică, gazdele au lovit bara porții lui Trifon, în minutul 15, prin Andrei Ivan.

O nouă șansă importantă de gol pentru Dumbrăvița a venit în minutul 38: Paulevici l-a lansat pe stânga pe Cibi, care a depășit doi adversari, a intrat în centru și a șutat de la 16 metri, puțin pe lângă poartă. În repriza a doua, staff-ul nostru tehnic a rulat întreg lotul avut la dispoziție. Craiovenii au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 68, prin Alexandru Mitriță, cu un șut sub transversală de la 13 metri. 24 din cei 25 de jucători aflați de ieri în cantonament au evoluat în partida de astăzi. Singurul absent a fost Luca Bodri, în convalescență după o problemă de sănătate” au scris cei de la CSC Dumbrăviţa.

CSC Dumbrăviţa a evoluat în formula: Trifon (Iliescu 30, Mikloș 60) – Vasluian (Sofran 60, Băluțoiu 80), Zurbagiu (cpt.)(Pădurariu 75), Apro (Ristin 46), Cibi (Bg. Sima 46) – Burdeț (Horcea 60), Salhi (Scutaru 46) – Morariu (Joldea 65), Adam (Martinov 46), Paulevici (Ghinescu 70) – Modan (Andr. Olaru 60).

Cosmin Stan: „Le-am pus probleme craiovenilor şi am avut mari ocazii în prima repriză”

„E clar că s-au întâlnit astăzi două echipe aflate în momente diferite ale pregătirii. Noi suntem abia la început, iar ei se pregătesc de prima etapă, au primul meci peste mai puțin de o săptămână. Am arătat foarte bine în acest joc, pot spune că jucătorii noi s-au integrat deja foarte bine, încă de la primul test am văzut acest lucru. E îmbucurător faptul că am ținut piept cu brio unei echipe de primă ligă, participantă în cupele europene.

Am avut câteva ocazii destul de mari în prima repriză. Într-adevăr, după minutul 60, pe fondul schimbărilor, am fost dominați clar, dar și în aceste condiții am rezistat și ne-am apărat destul de bine. Chiar dacă gazdele au fost în control, le-am pus probleme, am fost preocupați de joc, nu doar de apărare până în minutul 60. Sunt semne îmbucurătoare pentru început.

Probabil mai avem nevoie doar de juniori născuți în 2006. Am mai avea nevoie de unul sau doi. În rest, stăm destul de bine, suntem acoperiți destul de bine pe posturi și cred că, în mare măsură, cam acesta va fi lotul. Pe băieți îi așteaptă câte două antrenamente pe zi, cu foarte multe alergări, cu foarte multă forță. Mai puțin vom lucra cu mingea în perioada aceasta. Și ne mai așteaptă încă un amical foarte puternic, marți, cu CFR Cluj”, a declarat Cosmin Stan, antrenorul celor de la CSC Dumbrăviţa, pentru site-ul oficial al clubului bănăţean.

Publicat: 06 07. 2024, 17:33
Actualizat: 06 07. 2024, 18:01