Debut cu 3 puncte vitale în Superligă pentru Mircea Rednic: UTA – FC Hermanntadt 1-0

UTA Arad - FC Hermannstadt, Live Video Online, de la ora 20:00, in runda a 6-a din play-out

cronică de Călin Mnerie

Mircea Rednic a debutat în Superligă pe banca UTA-ei într-un meci de totul sau nimic cu FC Hermannstadt, în fața unui stadion „Francisc Neuman” aproape plin. Arădenii căzuseră pe loc de retrogradare directă după ce Argeșul câștigase cu Mioveniul, așa că trei puncte erau vitale în lupta pentru supraviețuire, chiar înainte de meciul direct din Trivale. Sibienii erau departe de zona cu probleme, dar nu în întregime liniștiți. A câștigat echipa mai determinată și cu foame de puncte, UTA, după reușita din penalty a brazilianului Roger.

Față de semifinala de Cupă, de la Cluj, noul antrenor al „roș-albilor” a schimbat patru oameni, doi fortuit din pricina problemelor medicale, pe Chindriș și Postolachi, în timp ce Batha și Benzar au câștigat lupta pentru titularizare cu Anton și Vukcevic. Dincolo, Măldărășanu a confirmat „11″ – le ce a început și confruntarea cu Argeșul, câștigată cu 2-1.

Ocazii puține, una destul de clară în dreptul sibienilor

Încurajată de un public frenetic, UTA a încercat să-și ia tare adversarul, a dominat teritorial, însă tot ce au putut produce în primele 20 de minute a fost un „cap” al lui Benga ce s-a dus pe lângă. Odată cu trecerea minutelor, sibienii au prins și ei curaj, iar Balaure a tras de la distanță de puțin peste transversala porții lui Iacob. Pe fondul unui joc echilibrat, Otele a ajuns puțin norocos la finalizare, dar șutul său din voleu nu a fost cadrat. Și mai periculoasă a fost ocazia lui Limaj, care a avut mingea pe 14 metri lateral stânga, dar a șutat pe lângă colțul scurt. Repriza s-a încheiat cu un șut de la 25 de metri al lui Paraschiv parat fără probleme de Iacob.

Un penalty sugerat de VAR a făcut diferența

Ca și în prima parte, arădenii au urcat liniile, au mărit ritmul, dar de data aceasta au și concretizat. Postolachi și Pop nu pot relua în plasă centrarea lui Abeid, dar Mino Sota a îndepărtat mingea cu cotul, așa că Flueran nu putea să ignore chemarea din camera VAR. A dat penalty, iar Roger Junio a șutat precis în stânga lui Letica. Din minutul 50 UTA conducea cu 1-0, iar Otele și Pop au avut imediat două șarje în bandă, dar a ajuns primul la pasele venite în careul său de 6 metri. La mijlocul reprizei, UTA a avut vreo trei minute de black-out total, perioadă în care Iacob a trebuit să intervină la șuturile lui Bărbuț și Opruț.

Momente de panică, juniorul Pop a ieșit cu Ambulanța de pe teren

Gazdele și-au revenit rapid, însă aveau să treacă prin momente de panică din alte cauze. Mezinul Rareș Pop a tras din alergare peste poartă, a căzut rău și a rămas la pământ. Colegii au alergat repede spre el, au intrat și medicii și Ambulanța și pentru două minute o liniște apăsătoare a domnit pe arena din Arad. „Rareș Pop, Rareș Pop!” – au scandat dintr-o dată spectatorii, jucătorii UTA-ei au făcut scut în jurul colegului lor, care ieșea cu Salvarea din stadion în aplauzele publicului. Până la finalul ce a venit în minutul 100 s-a mai jucat prea puțin fotbal, ceea ce le-a convenit amfitrionilor. Doar Anton l-a încercat cu un șut de la 30 de metri pe Letica, care a respins din vinclu, iar când mai erau 3 minute lui Șteau i-a fost anulat un gol pe motiv de offside.

S-a terminat 1-0 și UTA continuă cursa nebună spre salvare, iar meciul de la Pitești, cu FC Argeș se anunță o adevărată finală. După ultimul fluier, pe teren alături de colegi a revenit și Pop, care părea amențit. Se pare că suferise o simplă cădere de calciu.

Formații:

UTA: Fl. Iacob –  Benzar, Benga, Hoxhallari, Abeid – Batha – R. Pop (76 Șteau), Ubbink (90+2 Vukcevic), Roger jr (76 Anton), Otele (65 Stahl) – Milosevic (46 Postolachi). Rezerve neutilizate: Kucher – Cascini, Keseru, Dobrescu. Antrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, Stoica, Opruț – Mino Sota – Balaure (66 Bărbuț), Alhassan (49 Biceanu), Limaj (66 Babic), C. Popescu (90+1 Oroian) – Paraschiv. Rezerve neutilizate: Muțiu – Ene, Medina, D. Iancu, Petrescu, Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) – Valentin Avram (București), Ciprian Danșa (Satu Mare). Rezervă: Robert Avram (Pitești)

Camera VAR: Iulian Dima (București), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea).

Final de partidă!

Min 90+2. Schimbare și la UTA. Iese Ubbink, intră Vukcevic.

Min. 90+2. Schimbare la FC Hermannstadt. Iese Popescu, intră Oroian.

Min. 81: Ocazie mare pentru UTA! Anton șutează de la mare distanță, însă Letica plonjează superb și respinge din vinclu, în corner.

Min. 77: Dubla schimbare la UTA. Ies Roger și Pop, intră Anton și Șteau.

Min. 77: Ambulanța a plecat de pe teren cu Rareș Pop. Jocul se reia.

Min. 71: Partida este intreruptă, deoarece ambulanța intră pe teren. Rareș Pop s-a prăbușit după ce a trimis un șut spre poartă. Puștiului de 17 ani i s-a făcut rău.

Min. 65: Dublă schimbare la Hermannstadt. Intră Babic și Bărbuț, ies Balaure și Limaj.

Min. 64: Schimbare la UTA! Iese Otele, intră Stahl.

Min. 56: Ocazie pentru UTA! Otele șutează pe jos din interiorul careului, însă Letica reține.

Min. 51: Shimbare la FC Hermannstadt. Iese Alhassan, intră Biceanu.

Min. 51: GOL UTA Arad! Roger înscrie din penalty cu un șut în stânga jos.

Min. 48. PENALTY pentru UTA Arad! După consultarea VAR, arbitrul a dictat un penalty pentru gazde. Mino Sota a fost lovit în mână de minge.

Min. 46: Schimbare la UTA! Intră Postolachi, iese Milosevic.

Min. 46: A început repriza secundă.

Pauză.

Min. 37: Ocazie pentru Hermannstadt. Limaj șutează din nou, din colțul careului, dar trimite imprecis și mingea trece pe lângă poartă.

Min. 36: Ocazie pentru Hermannstadt. Limaj șutează spre poartă, însă Benga respinge în corner.

Min. 34: Ocazie pentru UTA Arad! Otele șutează din drop de la marginea careului, dar trimite peste bara transversală.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

UTA Arad: Fl. Iacob – R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Abeid – Roger, Batha, Ubbink – M. Pop, Milosevic, Otele
Rezerve: Kucher – Vukcevic, Cascini, P. Anton, Postolachi, Stahl, Șteau, Keșeru, M. Dobrescu
Antrenor: Mircea Rednic

FC Hermannstadt: Letica – Butean, Bejan, I. Stoica, Opruț – Sota Mino, Alhassan – Balaure, Limaj, C. Popescu – Paraschiv
Rezerve: Muțiu – Ene, Medina, Biceanu, Oroian, P. Iancu, P. Petrescu, Bărbuț, Babic
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: „Francisc Neuman” (Arad)
Arbitru: Viorel Flueran (Craiova), A1: Valentin Avram (București), A2: Ciprian Danșa (Satu Mare)
Arbitru VAR: Iulian Dima (București), asistent VAR: Marius Badea (Râmnicu-Vâlcea)

TOATE FAZELE VIDEO din UTA Arad – FC Hermannstadt pot fi văzute AICI.

Marți, 2 mai, de la ora 20:00, UTA Arad și FC Hermannstadt vor închide runda cu numărul 6 din play-out, cu o partidă care se anunță a fi foarte imprevizibilă.

La prima vedere, FC Hermannstadt pare favorită, deoarece elevii pregătiți de Marius Măldărășanu traversează o formă foarte bună. În primele 5 partide din play-out, sibienii au remizat de două ori, 1-1 cu FC Voluntari și 1-1 cu FC Botoșani, după care au legat 3 victorii la rând, 2-1 cu Chindia, 2-0 cu CS Mioveni și 2-1 cu FC Argeș. FC Hermannstadt este pe locul 3 în play-out, cu 27 de puncte, fiind la 4 puncte în spatele primelor două clasate, FC U Craiova și Petrolul.

De partea cealaltă, UTA Arad trece printr-o formă foarte slabă și înaintea acestui duel e penultima clasată, cu doar 18 puncte. Formația arădeană vine după două eșecuri consecutive, 0-2 cu FC Botoșani și 1-2 cu Chindia Târgoviște.

Nici capitolul duelurilor directe nu o avantajează pe UTA Arad. În turul din sezonul regular, FC Hermannstadt s-a impus în deplasare cu 2-1, iar returul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Declarații oferite înaintea partidei

Marți, Mircea Rednic va fi la primul său meci în Superliga în calitate de antrenor al celor de la UTA Arad. Tehnicianul și-a făcut deja debutul în Cupa României, unde a fost învins cu 0-1, în semifinale, de U Cluj.

„Văzând rezultatele de la InStat, dar și pe cele ale jocului bun de la Cluj, aș vrea să continui cu acest sistem (n.r. – 4-1-4-1). Însă, cu o prezență mult mai mare în careul de 16 metri advers. Am avut eficacitate mică în careul advers, am stat prost la acest capitol, la fel ca și precizia de la fazele fixe, de aceea spun că am avut și probleme la partida de Cupă, nu a fost totul cum mi-am dorit.

Hermannstadt e o echipă omogenă, care nu a schimbat foarte mult de când a promovat în prima ligă, doar vreo 3-4 jucători. Sibienii sunt foarte disciplinați, se apără foarte bine și pe contraatac sunt periculoși, așa că trebuie să ținem cont de calitățile lor. După părerea mea, sunt cea mai bună echipă din play-out. Cu cele 9 puncte care li s-au scăzut acum erau liniștiți, în fruntea clasamentului. Trebuie să-i punem sub presiune, să jucăm repede, iar individual consider că avem calitate față de ei”, a declarat Mircea Rednic, la conferința de presă premergătoare duelului UTA Arad – FC Hermannstadt.

De partea cealaltă, tehnicianul formației sibiene a declarat:

„Cu siguranță vom avea un meci foarte greu. Pentru mine e o necunoscută că UTA se află pe acel loc în clasament. Are o echipă cu jucători cu calitate. Meciul va fi greu și din cauza presiunii publicului. Am resimțit ostilitatea fanilor arădeni la meciul din tur”, a transmis Marius Măldărășanu.

Publicat: 02 05. 2023, 19:56
Actualizat: 02 05. 2023, 22:17