UTA s-a distrat cu o divizionară secundă austriacă la ultimul amical din cantonament

Chiar înainte de a pleca spre casă, din cantonamentul din Slovenia, UTA a trecut granița în Austria pentru un amical cu ASK Voitsberg. Proaspăt divizionara secundă a fost mult sub formația lui Mircea Rednic, scor 1-7. La Rogla, trupa de pe Mureș pierduse amicalele cu bosniacii de la Borac Banja Luka (1-2) și FK Sarajevo (1-3).

Antrenorul arădenilor i-a lăsat pe margine pe Iliev și Conte, așa că Răzvan Trif a trebuit să joace fundaș central, iar juniorii David sau Ekmecki au fost nevoiți să coboare și în fața apărării.

UTA, victorie clară cu ASK Voitsberg

Aceste improvizații nu s-au văzut și pentru că austriecii au avut o calitate individual. A fost doar o chestiune de timp până când UTA a trecut în avantaj. Dominarea teritorială clară a fost fructificată în minutul 16, când Omondi a dublat pasa lui Fabry și slovacul a șutat în cros, pe jos, în stânga portarului. Scorul pauzei a fost 2-0, pentru că a punctat și Omondi, la o fază de billiard în careul austriecilor.

„Bătrâna Doamnă” a fost și mai bună în partea secundă, marcând de alte cinci ori. Raoul Cristea, atacantul venit de la Zalău, a reușit „dubla”, iar Trif (direct din lovitură liberă), Dumiter (din penalty) și israelianul Halaf au punctat și ei câte o dată. Gazdele au marcat și ele la 0-4, la o fază la care portarul Mitrovic a avut partea sa de vină.

În această seară, arădenii au pornit spre Arad, Mircea Rednic le dă liber elevilor săi până miercuri, când deja se va știi cu cine va juca UTA în prima etapă a noului sezon al SuperLigii. Conducerea grupării „roș-albe” nu a stat cu mâinile în sân și a bătut palma cu alți doi jucători,fundașul stânga ivorian, Kouya Mabea (25 de ani) și atacantul nigerian Jordan Attah Kadiri (24 de ani).

UTA (prima repriză): R. Popa – Râpă, Benga, Trif, Rodrigues – J. Pedro, Mihai (33 Samson) – A. David, Fabry, Omondi – Ezekiel.

UTA (repriza a doua): R. Popa (60 Mitrovic) – Rodrigues (76 Calotă), Iurasciuc, Trif, Anișorac – Van Durmen, A. David (60 Dumiter) – Samson, Halaf, Ekmekci – Cristea.

Publicat: 29 06. 2024, 23:24