Valeriu Iftime a dezvăluit ce a vorbit cu Dan Șucu înainte de FC Botoșani – Rapid: „Ca un om politicos ce vreau să fiu, m-am dus la el!”

Valeriu Iftime, finanțatorul echipei FC Botoșani, a dezvăluit că s-a întâlnit cu Dan Șucu, omologul său de la Rapid București și au discutat înainte de meci.

Valeriu Iftime a dezvăluit ce a vorbit cu Dan Șucu înainte de FC Botoșani – Rapid

Meciul dintre FC Botoșani și Rapid București s-a disputat miercuri seară, în cadrul etapei cu numărul 28 din Superliga, pe Stadionul Municipal din Botoșani și încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 2-1, după golurile marcate de către Pănoiu, în minutul 43, și Grigore, în minutul 90+4. Pentru moldoveni a punctat Camara, în minutul 90.

La meciul din tur, Jayson Papeau, extrema stânga în vârstă de 26 de ani de la Rapid, a ieșit accidentat și a ajuns la spital. Totuși, Valeriu Iftime nu crede că a fost un meci atât de dur și a dezvăluit că a pus capăt contrelor cu Dan Șucu apărute pe subiectul accidentării francezului în toamnă.

Patronul lui FC Botoșani a dezvăluit ce i-a transmis lui Dan Șucu înaintea întâlnirii cu Rapid.

„M-am salutat cu domnul Șucu. Nu cred că domnul Șucu are instrumente și nici eu urechi să aud un asemenea subiect (n.r. accidentarea lui Jayson Papeau). Nu știu ce a spus.

Ca un om politicos ce vreau să fiu, m-am dus și i-am urat toate cele bune. I-am spus că vreau să fie un meci frumos și chiar dacă iau bătaie cu 5-4 nu mă supăr. Dar să dau și eu patru goluri Rapidului, să fie un spectacol frumos.

Și în mare, am avut dreptate, nu a fost 5-4, dar a fost un meci frumos. E adevărat că Papeau a ajuns în spital, dar asta este viața de fotbalist. Eu nu cred că cel care l-a accidentat, mi se pare că Ivanov, a făcut-o cu intenție. Ivanov este un copil absolut minunat. A avut ghinion Papeau.

Asta cu măcelăritul este un cuvânt de la filmul Clanul. Nu m-aș băga în subiectul ăsta. Acum Papeau se antrenează, ce să mai vorbim?

Dacă ar fi fost cea mai mică intenție, mai ziceam, dar fotbalul este un sport de contact, bărbătește, se mai întâmplă. Mi-a părut rău, pentru că mie îmi place de Papeau, e un fotbalist bun”, a spus Valeriu Iftime, potrivit Fanatik.

„A fost însă un singur meci care mi-a lăsat un gust groaznic de amar: cel cu FC Botoșani, din octombrie, anul trecut. Modul în care jucătorul nostru Jayson Papeau a fost pur și simplu «măcelărit» este fără logică și fără sens” – Dan Șucu, înainte de FC Botoșani – Rapid

Publicat: 02 03. 2023, 17:08