Zeljko Kopic, frământat de lipsa transferurilor! Ce mesaj a avut pentru conducere, imediat după Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova 2-1

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 9 poze

Dinamo București a reușit să se impună în derby-ul cu Universitatea Craiova, scor 2-1, iar antrenorul Zeljko Kopic s-a arătat frământat de lipsa transferurilor la finalul partidei.

Tehnicianul croat a avut un mesaj pentru conducere, pe care l-a transmis în direct, la TV și a vorbit și despre jocul prestat de echipa pe care o antrenează.

Zeljko Kopic, frământat de lipsa transferurilor!

Dinamo București a reușit o victorie importantă în derby-ul cu Universitatea Craiova, încheiat cu scorul de 2-1. „Câinii” au avut de suferit în meciul disputat pe „Arcul de Triumf”, întrucât au rămas în 10 oameni din minutul 55, când Sivis a văzut cartonașul roșu. În minutul 82, trupa lui Zeljko Kopic a mai pierdut un om: Homawoo a văzut al doilea galben și a fost eliminat.

La finalul partidei, tehnicianul croat a vorbit despre jocul prestat de echipa pe care o pregătește și s-a arătat frământat de lipsa transferurilor. Acesta a spus că nu are vești, deocamdată, despre fotbaliștii care ar putea să ajungă la Dinamo.

„Am avut caracter, am jucat bine, merităm cele trei puncte. Am început prima repriză foarte bine, după asta Craiova a avut posesia, au controlat jocul. Nu a fost ușor. Am marcat al doilea gol, am primit imediat gol. Am început foarte bine și repriza a doua, a trebuit să adaptăm sistemul după primul roșu, la fel și după al doilea.

Îi felicit pentru cum s-au apărat, cu doi oameni în minus. Jucătorii trebuie să fie mai atenți la aceste situații, e normal. În derby trebuie să ne controlăm emoțiile. Analizăm, vedem ce trebuie să îmbunătățim. Nu vreau să îmi pierd timpul cu ce spun alți jucători despre echipa mea. Respectăm pe toată lumea, toate persoanele din fotbalul românesc, eu mă ocup doar de jucătorii mei. Dinamo e mai bine mental, are o energie mai bună. Jucăm un fotbal bun dar mai avem de lucrat mult.

Trebuie să luptăm, nu ne așteaptă meciuri ușoare. Trebuie să continuăm la fel ca până acum, mulțumim suporterilor care ne-au oferit energie în aceste momente grele. În această noapte nu am vești despre transferuri, sper că voi avea în curând”, a declarat Zeljko Kopic, la finalul partidei cu Universitatea Craiova.

Publicat: 25 08. 2024, 00:53