Generația 4×4. Încă un meci rușinos pentru naționala U16

Naționala U16 a pierdut și meciul-revanșă cu Austria (0-4). Acesta ar putea fi ultimul al lui Bumbescu

În cele două meciuri jucate la Buftea cu Austria, puștii lui Adrian Bumbescu au încasat opt goluri

Cel mai probabil, FRF va anunța astăzi, la ora 12:00, demiterea lui Adrian Bumbescu de la lotul U16 al României. Decizia federalilor ar veni ca o consecință firească a rezultatelor catastrofale pe care puștii de la națională le-au înregistrat în ultimele două săptămâni, când, în cinci partide, au primit nu mai puțin de 23 de goluri. Ieri, la Buftea, juniorii U16 au jucat meciul-revanșă în compania Austriei și, față de meciul de marți pe care l-au pierdut cu 2-4, nu a existat nici măcar o urmă de progres. În prima partidă, austriecii conduceau cu 3-0 după doar 11 minute. Scenariul de joi a fost aproape identic: puștii Austriei au reușit să marcheze de trei ori între minutele 11 și 16. Scorul final, 0-4, a fost stabilit cu un minut înainte de final și a confirmat situația dezastruoasă în care se află lotul U16. La meci a fost prezent și Ștefan Iovan, coordonatorul loturilor de juniori: „Veți afla concluziile mele vineri, la conferința de presă”. Tot ieri, la Buftea, amical la U15: România – Polonia 1-3.