Transfer pe axa CFR Cluj – Steaua înainte de startul Superligii! Fostul fotbalist de la FCSB în prim-plan! Dan Petrescu și-a dat acordul pentru mutare: „A semnat contractul!” EXCLUSIV

Galeria stelista Peluza Sud cu steaguri si fulare isi incurajeaza favoritii la meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si CSA Steaua Bucuresti, contand pentru Liga a-2-a Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Eugen Popescu din Targoviste, marti 8 august 2023. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Unul dintre cei mai talentați portari din România, Adrian Frânculescu, va continua și în tricoul Stelei în următorul sezon, după ce Dan Petrescu și-a dat acordul.

Portarul de 19 ani are șanse să bifeze un nou sezon cu multe partide. Astfel, acesta va mai fi împrumutat timp de un an în Ghencea, după cum a aflat ProSport.

Transfer pe axa CFR Cluj – Steaua înaintea Superligii! Dan Petrescu și-a dat acordul

Steaua n-are încă drept de promovare în Superliga, așa că vrea în continuare să se bazeze pe jucători tineri în viitorul sezon din Liga 2.

Prin urmare, Steaua a reușit să-l mențină în echipa lui Daniel Oprița pe Adrian Frânculescu, un portar foarte apreciat de tehnicianul roș-albaștrilor. Acesta a fost prezent la reunirea celor de la CFR Cluj, dar pe parcurs Dan Petrescu și-a dat acordul pentru ca portarul să mai rămână un an în curtea roș-albaștrilor. Apoi, cel mai probabil, Frânculescu ar urma să revină la CFR Cluj și să facă parte din lotul ardelenilor pentru sezonul 2025-2026 din Superliga.

„Frânculescu a semnat contractul cu Steaua și urmează să mai aparțină încă un an de echipa din Ghencea”, susțin sursele ProSport.

În amicalul cu Farul, pierdut de Steaua cu 0-3, Frânculescu a apărat în repriza a doua a meciului.

• Steaua, în prima repriză: H. Iancu – Răsdan, Beța, Rober Sierra, Ad. Ilie – Maeschi, Dav. Matei, Ad. Pop, Enceanu – Ad. Popa, Dane
  • Steaua, în repriza a doua: Munteanu (Frânculescu) – Drăghici, Vîrtej, Kereki, Nedelea – Păcuraru, Dani Iglesias, Raicu, Rz. Florea – Chipirliu, Nacho Heras

În sezonul trecut din Liga 2, Adrian Frânculescu a avut 22 de apariții în tricoul Stelei. Formația lui Daniel Oprița a ratat însă obiectivul și a ajuns să joace în play-out, spre dezamăgirea fanilor care visează la meciurile tari din Superliga.

Interesant este că portarul din Ghencea a trecut în perioada junioratului și la academia celor de la FCSB.

Portarul Stelei, gol de generic dintr-o lovitură liberă

În urmă cu mai bine de doi ani, pe vremea când juca la echipa U17 a celor de la CFR Cluj, Frânculescu a reușit un gol de generic dintr-o lovitură liberă, care a devenit viral în acea perioadă.

Într-o partidă cu Sepsi din semifinalele Cupei României, portarul aflat acum la Steaua reușea să impresioneze pe toată lumea cu o execuție de zile mari, scorul devenind 2-2. Apoi, echipa din Gruia s-a impus la loviturile de departajare și s-a calificat în finală, tot cu ajutorul lui Frânculescu.

Publicat: 07 07. 2024, 09:09