TWO-nase. Căpitanul din Ghencea a făcut diferența cu echipa lui Hagi. Steaua FCSB – Viitorul 4-1

• Într-un meci din etapa a 23-a a Ligii 1, liderul a învins clar cu 4-1 echipa lui Gheorghe Hagi, după ce Viitorul a deschis scorul.
  • Tănase a reușit o nouă „dublă” pentru Steaua FCSB după trei ani. Ultima data se întâmplase într-un meci de campionat cu Universitatea Craiova

Steaua FCSB a întâlnit duminică seară pe Viitorul după ce echipa lui Hagi zdrobise cu 4-0 pe Pandurii, formație în fața căreia liderul pierduse cu două etape în urmă. Era de așteptat un meci interesant în Ghencea, care să confirme unde s-a produs „accidentul”, la Târgiu Jiu sau la Chiajna. În fața a numai 2.500 de spectatori, cele două echipe au încercat să joace deschis, dar realizările tehnice au fost puține până la urmă.

Tănase a confirmat forma bună în care se află de câteva meciuri și  fost primul care a amenințat poarta oaspeților, în minutul 4, când a trimis periculos cu capul. Dar la primul atac, Viitorul a deschis scorul. Răzvan Marin, fiul fostului fundaș stelist Petre Marin, a centrat perfect în careu și Bonilla nu a îndeplinit decât o formalitate, trimițând mingea cu latul în poartă. Era minutul 7 și golul părea să trezească ceva orgoliu în rândul steliștilor, pentru că acțiunile la poarta lui Albuț s-au intesificat. Mai întâi Varela (min. 13) a trimis cu capul din 7 metri, puțin peste poartă, apoi Chipciu  (min. 26) a fost blocat în ultimă instanță de către Albuț, chiar când se pregătea să tragă și, în fine, Iancu (min. 28) a făcut să tremure vinclul porții cu un șut din lovitură liberă de la 25 de metri.

Steaua FCSB a reușit până la urmă să egaleze datorită căpitanului Tănase. La capătul unei acțiuni prelungite de atac, Tănase a reluat cu capul din 6 metri și a trimis mingea în plasă. A fost cel de-al treilea gol în acest campionat pentru stelist, care nu mai reușise să-și treacă numele pe lista marcatorilor din noiembrie anul trecut. La adăpostul unui scor care părea să mulțumească pe toată lumea, jocul celor două echipe a slăbit ca intensitate și i-a făcut pe puținii spectator prezenți în Ghencea să arunce un ochi pe ceea ce se întâmpla la Indian Wells, unde Simona Halep juca finala cu Jankovic.

Țîru i-a spus lui Albuț unde va trage Iancu

După pauză, a fost de ajuns o eroare de plasament a lui Puțanu pentru a-i pune în valoare viteza lui Popa, care l-a depășit în careu și a obținut un penalty în urma intervenției fundașului de la Viitorul. Dar Iancu, cel care nu ar fi dat emoții niciunui stelist că poate rata lovitura de la 11 metri, a comis-o și a șutat pe un colt pe care Albuț a fost sfătuit să se arunce. Țîru i-a spus colegului său unde va trage Iancu, fostul său coechipier. Nu a mai fost decât o chestiune de timp pentru ca Iancu să fie schimbat de Gâlcă, după o asemenea ratare. A intrat Rusescu și mult mai târziu și Țucudean, în locul lui  Râpă, antrenorul stelist forțând victoria pentru a-și asigura liniștea în pauza prilejuită de meciul naționalei în Feroe. Și Țucudean putea înscrie la prima atingere de balon (min.76), dar mingea slab trimisă de el cu capul, după o centrare foarte bună a lui Popa, n-a fost decât o pasă la portar.

INFO În minutul 69, lui Rusescu i-a fost anulat un gol perfect valabil pe motiv de ofsaid. Atacantul a fost lansat de Guilherme și a înscris pe lângă Albuț, dar arbitrul nu a validat golul la semnalizarea asistentului de pe acea parte

Mult mai eficient a fost colegul său, Rusescu. „Zorro” din Ghencea nu l-a iertat în minutul 78 pe Albuț și l-a executat cu o lovitură de cap, din plonjon, tot după o centrare a lui Chipciu. La 2-1, Steaua FCSB s-a descătușat. Popa, unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, i-a oferit lui Tănase (min 81) prilejul de a realiza o „dublă” pentru prima dată după trei ani. „Dodel” a reluat în poarta goală, după ce mingea n-a reușit să fie respinsă de fundașii centrali, iar Albuț nu s-a deranjat să iasă de pe linia porții.

Țucudean (min. 89) a închis tabela, la capătul unui contraatac, iar Steaua FCSB păstrează distanța de 7 puncte în clasament față de ASA Târgu Mureș datorită unui joc revitalizat după pauză.

STEAUA FCSV – VIITORUL 4-1(1-1)

Au marcat: Tănase (29, 81), Rusescu (78), Țucudean (89) / Bonilla (7)

FCSB: Aralauskis – Râpă (75 Țucudean), Varela, Toșca, Guilherme – Prepeliță (84 Neagu), Breeveld – Ad. Popa, Chipciu, Tănase cpt. – Iancu (63 Rusescu)

Antrenor: Constantin Gâlcă

VIITORUL: Albuț – Manea, Țîru cpt., Puțanu, Mitrea – Benzar (41 S. Pană), Daminuță, R. Marin (61 Nedelcu) – Nicoliță, Bonilla (54 Hodorogea), Fl. Tănase

Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonașe galbene: Tănase (45), Arlauskis (85)

Cartonaș roșu: Puțanu (51)