UTA caută constanță în rezultate la Mediaș, dar Gazul are mare foame de puncte!

Redactor:
Călin MNERIE
UTA caută constanță în rezultate la Mediaș, dar Gazul are mare foame de puncte!
UTA caută constanță în rezultate la Mediaș, dar Gazul are mare foame de puncte!
  • Publicat:
  • Actualizat:

Universitatea Craiova a întrerupt invincibiltatea Rapidului chiar la București și s-a cățărat pe locul 5, ocupat de UTA înaintea debutului rundei cu numărul 7 a Ligii 1.

Mioveni poate urca și pe loc play-off dacă o bate pe Clinceni, dar arădenii erau deja conștienți că trebuie să lege mai multe victorii pentru a rămâne printre echipele cu pretenții.

Le-au bătut acasă pe Craiova lui Reghecampf  și Voluntariul lui Ciobotariu, iar luni seară (ora 21) sunt chemați să facă față unei deplasări complicate, pe terenul unei echipe în mare foame de puncte.

Teja: „Ne vom bate de la egal la egal cu cei de la UTA”

Gaz Metan Mediaș are un început nefast de sezon, din punct de vedere al rezultatelor. După șase etape, medieșenii ocupă penultimul loc în clasamentul Ligii 1, cu doar 4 puncte. Așadar, sibienii se agață de fiecare meci să iasă din subsol, iar vizita „Bătrânei Doamne” le dă curaj.

Mihai Teja vorbește despre un duel echilibrat cu „roș-albii”, după ce în majoritatea disputelor din acest debut de sezon „găzarii” au plecat cu șansa a doua.

„Toate meciurile sunt grele, întâlnim un adversar care a făcut mult mai multe puncte decât, este într-o formă sportivă foarte bună. Jucăm acasă, este un meci dificil și încercăm să câștigăm punctele puse în joc. Dacă până acum am spus că am întâlnit echipe cu o calitate superioară față de noi, acum cred că ne vom bate de la egal la egal cu cei de la UTA. Într-adevăr, arădenii formează un grup bun, o echipă bună, au schimbat și ei mulți jucători în această vară, au adus mai mulți jucători.

Îmi doresc să câștigăm acest meci pentru liniștea noastră, pentru încredere, pentru moral și pentru clasament, până la urmă, cu trei puncte poți urca foarte mult. După aceea avem din nou un meci acasă cu FC Voluntari, deci sunt partide în care ne putem bate de la egal la egal.

Și cu celelalte echipe ne-am bătut de la egal la egal, dar a existat o diferență de calitate. Sper să ne atingem obiectivul în meciul cu UTA și să îl câștigăm. Îmi doresc să avem o evoluție foarte bună, să intrăm foarte determinați, cu o motivație și o ambiție foarte mare pentru a câștiga cele trei puncte”, a spus antrenorul „alb-negrilor” la conferința de presă ce precede deplasarea UTA-ei la Mediaș.

În sezonul precedent, Teja a întâlnit-o pe UTA în trei rânduri, fără a obține vreun succes. Tehnicianul născut la București se afla pe banca Voluntariului la prima partidă de Liga 1 de pe noul „Francisc Neuman”, încheiată cu scorul de 0-0, iar după ce a preluat-o pe Gaz Metan a pierdut de două ori împotriva „roș-albilor”: 1-2 pe teren propriu în sezonul regulat și 0-1 la Arad în play-out.

Balint: „Locul din clasament al Gazului nu reflectă tocmai realitatea”

A doua cea mai titrată grupare din Provincie se prezintă cu o „zestre” de 11 puncte la Mediaș, adunată în special în fața calzilor ei suporteri. 8 puncte au fost puse la păstrare în clasamentul Ligii 1, cărora li se adaugă cele de la Pitești, din finalul lunii iulie.

Fiindcă la Botoșani a arătat rău și a pierdut meritat, e de urmărit cum se va comporta UTA departe de casă, acolo unde s-a simțit excelent în stagiunea precedentă.

„Eu sper să punem punct istoriei sezonului trecut pentru că a trecut demult, rămâne în statistică, rămâne în cărțile de istorie ale fotbalului românesc. E adevărat că anul trecut am avut un parcurs mult mai bun în deplasare decât pe stadionul nostru, anul acesta cred și sper că se vede că, alături de publicul nostru minunat, reușim să facem meciuri foarte bune pe propriul teren și să fim eficienți, adunând puncte.

Dar, una peste alta, dacă tot facem analiză, noi suntem la următoarea deplasare după Botoșani, unde nu am arătat deloc bine și atunci este foarte important să reușim să ne ținem nivelul pe care l-am arătat în ultimele meciuri de pe propriul stadion și mai ales să fim eficienți în toate compartimentele.

E un adevărat examanen pentru noi, ținând cont că ne deplasăm la o echipă a cărei poziție din clasament nu reflectă tocmai realitatea. Spun asta pentru că exprimarea lor în teren a fost, în general bună, le-au pus probleme mari atât Craiovei, cât și FCSB-ului, au pierdut niște puncte importante și pe propriul teren împotriva celor de la FC Argeș la ultima fază a acelui meci”, consideră Laszlo Balint.

Deaconu, principalul pericol pentru buturile lui Iacob

Antrenorul UTA-ei îl consideră pe coordonatorul de joc al Gazului principala „armă” a lui Teja, dar mai susține că pericolele pot apărea și de la alții.

„Cred că au niște jucători peste nivelul Ligii 1, unii dintre ei cu cotă foarte bună. Mă gândesc, în primul rând, la Ronaldo Deaconu, un jucător capabil de execuții foarte periculoase la fazele fixe. Până la urmă, Gaz Metan Mediaș și-a arătat, cel puțin la acest capitol, forța și atunci trebuie să fim atenți.

Mai este și Grădinaru acolo, dar și jucători străni puternici, interesanți, care pot decide oricând un meci. Ei se află într-o situație grea, vin după o succesiune de rezultate nefaste, însă noi avem un singur scop. La antrenamentele acestei săptămâni am lucrat pe fiecare detaliu, am pregătit acest meci doar cu gândul de e ne întoarce de acolo cu toate punctele puse în joc. Cum spun mereu, trebuie să fim eficienți, disciplinați și să ne asumăm efortul și tot ce ține de partea motivațională.

Trei puncte la Mediaș ar însemna, în primul rând, constanță în rezultate, dar și trei puncte ce ne-ar ține în primele 6 echipe ale campionatului. Sezonul este lung, avem foarte mult de muncă dacă vrem să emitem pretenții pentru acea prima parte a clasamentului”, a mai afirmat tehnicianul „roș-albilor”.

Singurele absențe certe din cele două formații vizează același post, cel de mijlocaș central la închidere. Gazul nu poate conta pe Diogo Izata, eliminat de pe teren la Craiova, în timp ce arădenii nu-l au la dispoziție pe Tudor Călin, care se reface după o accidentare suferită cu trei zile înainte de debutul stagiunii. Galeria utistă și-a anunțat, în premieră, prezența la un meci dn deplasare al favoriților.

Formații probabile:

Gaz Metan: Vâlceanu – Moura, Yuri, Matricardi, Velisar – Alceus, I. Filip – Grădinaru, Deaoconu, D. Iancu – Irobiso.

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Medjimorec, Baravykas – Batha, Passaglia – Roger, Ubbink, Miculescu – Dangubic.

 

Călin MNERIE / Redactor
Jurnalist sportiv din anul 1998, și-a început cariera la Ziarul Adevărul din Arad, al șaptelea cotidian din țară ca tiraj la acea vreme. Absolvent al Liceului ”Moise Nicoară” un an mai devreme, a terminat și Facultatea de Istorie și Jurnalism din cadrul Universității de Vest ”Vasile ... citește mai mult
Urmărește ProSport.ro pe Google News
Știri despre
Pe aceeași temă
Cum va fi vremea de Paște. Directorul ANM a oferit prima prognoza meteo
Cum va fi vremea de Paște. Directorul ANM a oferit prima prognoza meteo
Cele 6 zodii care își schimbă destinul în aprilie 2025. Abundență FINANCIARĂ pentru acești nativi!
Cele 6 zodii care își schimbă destinul în aprilie 2025. Abundență FINANCIARĂ pentru acești nativi!
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu această boală
Epidemie în România! Trei persoane au murit, iar alte 120 au ajuns la spital după ce au fost diagnosticate cu…
Un reporter croat a inventat un jucător și l-a testat pe Deschamps: „Aveți un plan pentru a-l contracara pe ‘Baleglawic’?”
Un reporter croat a inventat un jucător și l-a testat pe Deschamps: „Aveți un plan pentru a-l contracara pe ‘Baleglawic’?”
Surpriză uriaşă! Billel Omrani joacă la altă echipă din România, după ce a plecat de la Poli Iaşi
Surpriză uriaşă! Billel Omrani joacă la altă echipă din România, după ce a plecat de la Poli Iaşi
Patronul din Liga 1 cu datorii la poker a cedat doi fotbalişti, ca să acopere
Patronul din Liga 1 cu datorii la poker a cedat doi fotbalişti, ca să acopere "gaura"! "400.000? Nu-i vrei pe…
Fosta iubită a lui Pițurcă, aproape nud pe internet! Imaginile indecente i-au uimit pe fani
Fosta iubită a lui Pițurcă, aproape nud pe internet! Imaginile indecente i-au uimit pe fani
Simona Halep, mesaj misterios pe Instagram după zvonurile privind o nouă relaţie: Fericirea concretă o vom întâlni pe neaşteptate!
Simona Halep, mesaj misterios pe Instagram după zvonurile privind o nouă relaţie: Fericirea concretă o vom întâlni pe neaşteptate!
BANCUL ZILEI. BULĂ, culturist, se laudă: - Priviți, 10 kg de dinamită, piciorul stâng 15 kg de dinamită…
BANCUL ZILEI. BULĂ, culturist, se laudă: - Priviți, 10 kg de dinamită, piciorul stâng 15 kg de dinamită…
ANIMAŢIE. Teritoriile ucrainene cerute de Putin pentru a face pace. Rusia ar veni la 200 km de România
ANIMAŢIE. Teritoriile ucrainene cerute de Putin pentru a face pace. Rusia ar veni la 200 km de România
Povestea tragică a tinerei ținută captivă de propria mamă
Povestea tragică a tinerei ținută captivă de propria mamă
Ce a putut păţi unica fiică a lui Ion Ţiriac în cel mai drag loc pentru tatăl său: Fug de rup papucii
Ce a putut păţi unica fiică a lui Ion Ţiriac în cel mai drag loc pentru tatăl său: Fug de…
Filmul tragediei din Ageș. Florina a mers să ia pâine și a murit călcată de duba care aproviziona magazinul din sat
Filmul tragediei din Ageș. Florina a mers să ia pâine și a murit călcată de duba care aproviziona magazinul din…
Ora de vară 2025. Când trecem la ora de vară. Dăm ceasurile înainte cu o oră. Ora 3:00 devine ora 4:00
Ora de vară 2025. Când trecem la ora de vară. Dăm ceasurile înainte cu o oră. Ora 3:00 devine ora…
omoară misterioasă descoperită cu detectorul de metale, lângă București: „Simțeam că locul acela ar putea ascunde ceva”
omoară misterioasă descoperită cu detectorul de metale, lângă București: „Simțeam că locul acela ar putea ascunde ceva”
Antonia, anunț trist după 13 ani de relație cu Alex Velea: 'Nu mai pot'
Antonia, anunț trist după 13 ani de relație cu Alex Velea: 'Nu mai pot'
Gadget-ul momentului! Cele mai bune căști de gaming true wireless pentru PS5, PC și mobile
Gadget-ul momentului! Cele mai bune căști de gaming true wireless pentru PS5, PC și mobile
În 2025, trebuie să înmatriculezi remorca de 750 kg? Ce stabilește noul Cod Rutier
În 2025, trebuie să înmatriculezi remorca de 750 kg? Ce stabilește noul Cod Rutier
Diseară, discuții aprinse între jurați la muletă. În audiții, un concurent care a fost Chef în restaurante cu stele Michelin
Diseară, discuții aprinse între jurați la muletă. În audiții, un concurent care a fost Chef în restaurante cu stele Michelin
×