1-1 pentru România!** Turcia și Ungaria au terminat la egalitate și ne-au întins o mână de ajutor

Ungurii au egalat la doar opt minute după golul reușit de Burak Yilmaz, la o greșeală incredibilă a lui Kaya

Pentru naționala Turciei, calculele privind o eventuală calificare la Campionatul Mondial din Brazilia înainte de meciul de aseară cu Ungaria erau simple. Doar o victorie îi mai păstra pe elevii lui Abdullah Avci în cursa pentru baraj, iar suporterii turci se așteptau ca favoriții să se arunce încă din primul minut în atac. Însă selecționerul Abdullah Avci apela la calm înaintea meciului: „Ungurii sunt rapizi și periculoși pe contraatac. Trebuie să avem grijă”.

Burak a marcat din nou!
După câteva minute bune de tatonare, ungurii au fost aproape să dea lovitura! Vanczak, același fundaș dreapta care a marcat cu România, a fost lăsat din nou singur în careul turc. De data aceasta însă, portarul Kivrak a fost inspirat și a respins excelent de două ori, ultima dată chiar în bară (24). A fost și ultima fază periculoasă a ungurilor. Elevii lui Egervari au ales să se cantoneze în defensivă și să aglomereze mijlocul terenului. Nu le-a ieșit însă! A urmat o serie de ocazii la poarta lui Kiraly, doar lipsa de inspirație a golgheterului Ligii Campionilor, Burak Yilmaz, salvându-i pe unguri în patru faze clare.

Însă Yilmaz, jucător pe care se bat Juventus și Liverpool, n-a mai iertat după pauză. La o nouă greșeală de marcaj a defensivei maghiare, atacantul turc l-a depășit pe Meszaros și a reluat cu capul din cinci metri (63). Doar opt minute s-au bucurat turcii. O eroare de începător a lui Kaya la o aruncare lungă din banda stângă i-a permis lui Bode, intrat de doar patru minute pe teren, să restabilească egalitatea. Suficientă însă pentru a-i scoate pe turci din calculele pentru calificare! În acest moment, ungurii au patru puncte în fața Turciei, care trebuie să câștige atât la București, cât și pe teren propriu cu Olanda, în ultima etapă a grupei, ca să mai aibă vreo șansă.