Eliminat în turul doi al turneului olimpic de box:** Bogdan Juratoni – Abbos Atoev 10-12

Bogdan a început bine acest meci, dar după prima repriză este condus cu 6-4. A doua repriză aparține sportivului român, care a punctat de 4 ori față de cele 3 puncte ale uzbekului. În ultima repriză, Juratoni l-a alergat în tot ringul pe uzbek, dar acesta a refuzat lupta. Judecătorii l-au văzut însă învingător pe Abbos Atoev, care a câștigat lupta cu scorul de 12-10.

Bogdan Juratoni îl întâlnește pe uzbekul Abbos Atoev, în turul doi al turneului olimpic, începând cu ora 23:30.

Pugilistul român Bogdan Juratoni (75 de kilograme) va avea primul tur liber în cadrul turneului olimpic, după ce organizatorii l-au desemnat cap de serie numărul trei, ca urmare a medaliei de bronz obținute la mondialele de la Baku (Azerbaidjan) de anul trecut.

Antrenorul lui Juratoni, Gheorghe Napoleon, a declarat, vineri, agenției MEDIAFAX, că elevul său îl va întâlni pentru un loc în sferturi pe învingătorul din partida Abbos Atoev (Uzbekistan) și marocanul Badr-Eddine Haddioui.

Pugililistul român va intra în concurs în cursul zilei de joi, meciul fiind programat de la 23.30.

„Suntem mulțumiți cu tragerea la sorți. Bogdan a fost cap de serie numărul trei, urmează să joace cu unul dintre învingătorul partidei Atoev – Haddioui. Pentru un meci în sferturi, cel mai probabil vom avea de luptat cu armeanul Andranik Hakobian, pe care Bogdan l-a învins la mondialele de la Baku, scor 21-17, și care la acea oră era vicecampionul mondial. Noi oricum urmărim aurul și sperăm să-l aducem acasă”, a spus Napoleon.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 02 08. 2012, 23:54
Actualizat: 03 08. 2012, 08:56