NEBUNIE la Londra!** Federer, la un pas de primul AUR la simplu, după cea mai lungă partidă de trei seturi din era Open: FedEx-Murray în finală

Liderul ATP, elvețianul Roger Federer, l-a învins, vineri, cu scorul de 3-6, 7-6 (5), 19-17, după o partidă de aproape patru ore și 26 de minute, cea mai lungă de trei seturi din era Open, pe argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 9 ATP, și s-a calificat în finala turneului olimpic de tenis.

Federer și-a asigurat astfel prima sa medalie olimpică la simplu. El îl va întâlni în ultimul act pe învingătorul dintre sârbul Novak Djokovici, locul 2 ATP, și britanicul Andy Murray, locul 4 ATP.

Tenismenul elevețian a fost campion olimpic la dublu la Beijing, alături de Stanislas Wawrinka. La această ediție a Jocurilor Olimpice, Federer și Wawrinka au fost eliminați în turul doi de cuplul israelian Jonathan Erlich/Andy Ram.

Cel mai lung meci de trei seturi de până acum fusese consemnat în semifinalele turneului de la Madrid, în 2009. Atunci, Rafa Nadal (deținătorul medaliei de aur la Beijing, în turneul olimpic, absent de la Londra din cauza unei accidentări) câștiga dramatic în fața lui Novak Djokovic: 3-6,7-6,7-6, într-un duel care a durat 4 ore și două minute.

Murray l-a învins pe Djokovici și joacă finala olimpică de tenis cu Federer

Britanicul Andy Murray l-a învins pe sârbul Novak Djokovici, vineri, în două seturi, scor 7-5, 7-5, și s-a calificat în finala olimpică de tenis, unde îl va întâlni pe elvețianul Roger Federer, informează AFP.

În finala de duminică, Murray va avea ocazia să-și ia revanșa în fața lui Roger Federer, care l-a învins, la 8 iulie, în ultimul act la Wimbledon.

Federer l-a învins, vineri, cu scorul de 3-6, 7-6 (5), 19-17, după o partidă de aproape patru ore și 26 de minute, cea mai lungă de trei seturi din era Open, pe argentinianul Juan Martin Del Potro, locul 9 ATP, și s-a calificat în finala turneului olimpic de tenis.