Sud-americanii Barcelonei impresioneză la Mondial. Neymar, Alexis Sanchez și Messi, apreciați de FIFA

Chiar dacă nu a avut au avut un sezon foarte bun la Barcelona, ratând toate trofeele puse în joc Neymar, Messi și Alexis Sanchez au avut un debut foarte bun la Campionatul Mondial din Brazilia. Cei trei sud-americani care formează tridentul ofensiv al echipei catalane, au primit titlul de omul meciului în partidele pe care echipele lor le-au câștigat. Neymar a avut o contribuție importantă în victoria brazilienilor contra Croației, scor 3-1. După autogolul lui Marcelo, echipa antrenată de Scolari a întors rezultatul grație celor două goluri reușite de Neymar.

Tot cu 3-1 au învins și chilienii în meciul lor inaugural contra Australiei, Alexis Sanchez fiind cel care a deschis scorul în minutul 12. Messi a fost desemnat cel mai bun jucător al victoriei cu 2-1 pe care naționala sa l-a câștigat cu 2-1 în fața Bosniei. Starul Barcelonei a înscris în minutl 65 golul care a adus liniștea pentru echipa antrenată de Alejandro Sabella.

Distincția de omul meciului la Campionatul Mondial este acordată de FIFA.

Publicat: 17 06. 2014, 08:21
Actualizat: 17 06. 2014, 08:30