VIDEO | Seară de coșmar pentru jucătorii Stelei la echipele naționale. Arlauskis și Varela au înscris în proprie poartă. Gafă imensă a lituanianului

Giedrius Arlauskis, portarul Stelei, a comis o gafă incredibilă în meciul de sâmbătă seară, din grupa E, în care a fost titular în poarta Lituaniei, în meciul contra Elveției, câștigat cu 4-0 de echipa lui Vladimir Petkovic. Arla și-a introdus mingea în proprie poartă în minutul 66 al jocului, după ce avusese o evoluție foarte bună, apreciată chiar și de Ian Holyman, ziaristul acreditat de UEFA la meci. Într-un alt meci, Fernando Varela, fundașul Stelei, și-a introdus și el balonul în proprie poartă, însă Insulele Capului Verde a câștigat cu 3-1 în fața Nigerului, în preliminariile Cupei Africii pe Națiuni, care va avea loc în ianuarie, în Guineea Ecuatorială

Titularul postului de portar al Stelei a lipsit la meciul de duminica trecută, contra Concordiei Chiajna, după ce a acuzat probleme musculare, în urma meciului cu Rio Ave de joi, din grupele Europa League. Nerefăcut sută la sută după respectiva leziune musculară, Arlauskis a intrat în poarta Lituaniei încă din startul meciului cu Elveția, din Grupa E a preliminariilor Euro 2016, și a avut o evoluție extrem de apreciată. „Scorul e 0-0, dar Elveția ar trebui să fie surprinsă că nu conduce. Răspunsul pentru acest scor? Arlauskis a evoluat excelent, iar elvețienii au greșit mult la finalizare”, a scris Ian Holyman, reporterul UEFA acreditat la meci.

Doar că în minutul 66 s-a năruit totul! La un corner din banda dreaptă, Arlauskis a ieșit prost pe centrare, încercând să boxeze, dar mișcarea nu a reușit, iar balonul a intrat în proprie poartă. Nervos, goalkeeperul de 26 de ani a rămas la pământ, fiind dezamăgit de gafa comisă. Iar de aici, Lituania a devenit un adevărat sac de box pentru elvețieni. Schar a făcut repede 2-0 (68), iar Shaqiri a marcat o „dublă” în minutele 79 și 90, doborând echipa lituaniană îngenuncheată, practic, de gafa goalkeeperului Stelei.

VIDEO AICI

Seara de sâmbătă nu a fost una bună pentru steliști. Dacă Arlauskis a comis o gafă impardonabilă, Fernando Varela și-a trecut numele pe lista marcatorilor în victoria naționalei Insulelor Capului Verde, scor 3-1, contra Nigerului, în preliminariile Cupei Africii pe Națiuni. Fundașul african și-a înscris și el în proprie poartă în minutul 73, însă nu a fost vorba de vreo greșeală, ci mai degrabă de un ricoșeu nefericit. Insulele Capului Verde s-au calificat la turneul care va avea loc în ianuarie 2015 în Guineea Ecuatorială.

Publicat: 15 11. 2014, 23:16
Actualizat: 15 11. 2014, 23:40