Virginia Thrasher, prima medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Virginia Thrasher, sportiva din SUA participantă la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a obținut, sâmbătă, prima medalie de aur a competiției, la Tir sportiv, în proba de pușcă cu aer comprimat zece metri.

Sportiva din Stele Unite ale Americii, al cărui total a fost de 208 puncte, a fost urmată pe podium de Du Li și Yi Siling, ambele din China. Lupta pentru aur a fost strânsă, Li adunând 207 puncte. Compatrioata sa nu a emis pretenții pentru cea mai strălucitoare medalie, Siling având un punctaj de 185,4 puncte.

Noua campioană olimpică are doar 19 ani și vine după o perioadă bună, în care a câștigat, în SUA, toate competițiile la care a evoluat. Thrasher a primit medalia din mâinile președintelui Comitetului Internațional Olimpic, Thomas Bach, el însuși campion olimpic în 1976, cu Germania de Vest, în proba de floretă pe echipe.

În cadrul competiției de la Rio de Janeiro, a 31-a ediție a Jocurile Olimpice, vor fi împărțite nu mai puțin de 306 medalii.

Publicat: 06 08. 2016, 19:05
Actualizat: 06 08. 2016, 19:06